Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Královéhradecký kraj pomůže Jičínu s následky ekologické havárie v Budčevsi

| zdroj: Královéhradecký kraj0

Královéhradecký kraj pomůže Jičínu s následky ekologické havárie v Budčevsi
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Na konci září loňského roku se zde našlo větší množství kontejnerů s obsahem odpadní kyseliny sírové s vysokým obsahem hliníku a barev poblíž vodního zdroje pro obecní vodovod. Nalezené látky mohly ohrozit kvalitu vody ve studnách či obecním vodovodu. Jejich odstranění si vyžádalo několikamilionové náklady.

„Při zjištění této skutečnosti došlo k nápravným opatřením, která spočívala v identifikaci, odvezení a likvidaci závadné látky a následném monitoringu nesaturované zóny a podzemních vod v bezprostředním okolí.

Likvidace škod způsobená zatím neznámým pachatelem skončila 21. listopadu loňského roku, přičemž náklady na odstranění havarijního stavu činily více než 3,1 milionu korun.

Město Jičín k vyřešení situace přistoupilo velmi odpovědně. Nyní požádalo o uhrazení nákladů souvisejících s likvidací havárie a z pozice Královéhradeckého kraje chceme pomoci vzniklý problém vyřešit,“ uvedl radní pro oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství Karel Klíma. O záměru budou rozhodovat krajští zastupitelé 27. ledna.

Pokud policejní vyšetřování určí pachatele, kraj vzniklé náklady uplatní vůči této osobě.

Tuto formu pomoci Královéhradecký kraj neposkytuje obcím poprvé. Před časem poskytl městu Nový Bydžov 10 milionů korun jako pomoc při likvidaci ekologické zátěže po bývalém podniku Kovoplast, který zamořil spodní vody. Město s tímto problémem bojuje více než 7 let a i zde se připravil projekt na konečnou sanaci.

ilustrační foto/pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ