Krajský soud v Brně zamítl žalobu, slévárna musí naplnit rozhodnutí krajského úřadu a omezit zápach

| zdroj: Jihomoravský kraj0

zdroj: Jihomoravský kraj

Slévárna Heunisch Brno, s.r.o., musí naplnit rozhodnutí Krajského úřadu Jihomoravského kraje a zajistit tak opatření pro omezení zápachu. Krajský soud v Brně (v pátek 21. dubna 2023) zamítl žalobu, kterou se slévárna domáhala zrušení tohoto rozhodnutí, které předtím v odvolacím řízení potvrdilo i Ministerstvo životního prostředí.

Slévárna Heunisch Brno, která je podle zjištění krajského úřadu zdrojem obtěžujícího zápachu v jihovýchodní části Brna, zaujala postoj, jež spočívá v odmítání jasných a doložených faktů a odsouvání plnění původně deklarovaných změn a termínů. Podala tak v září loňského roku žalobu proti rozhodnutí Ministerstva životního prostředí, které předtím zamítlo odvolání této firmy proti zpřísnění podmínek pro provoz továrny, o němž rozhodl krajský úřad. Slévárna se domáhala zrušení tohoto rozhodnutí a tvrdila, že není zdrojem obtěžujícího zápachu. Rozporovala nově stanovené emisní limity pro specifické znečišťující látky z její činnosti, které jsou prokazatelně zdrojem zápachu, a současně nesouhlasila ani s požadavky a harmonogramem uplatnění nových technických podmínek provozu.

Soudem potvrzené rozhodnutí zpřísňuje četnost měření emisí, stanovuje závazné termíny pro dokončení úprav technologií nebo povinnost výrobní prostory stavebně uzavřít tak, aby správně fungovala vzduchotechnika a pachově problémové látky mohly být účinně omezeny. Všechny nové povinnosti a podmínky provozu by se měly provádět v etapách v co nejkratším čase. Následovat by měly průběžné zkoušky a měření emisí tak, aby nejpozději od 1. května 2023 zápach lidi v obytných zónách jihovýchodní části města Brna (okolí Juliánova, Líšně, Vinohrad, Slatiny) neobtěžoval. Doposud slévárna tyto povinnosti neplnila a ani žádným způsobem krajský úřad neinformovala o způsobu naplnění podmínek žalovaného rozhodnutí.

Rozsudek Krajského soudu v Brně o zamítnutí žaloby je zpřístupněný na tomto odkazu. Potvrzené rozhodnutí o změně integrovaného povolení, vč. rozhodnutí o odvolání, je zpřístupněné na tomto odkazu.