Kraj zaplatí těžbu kůrovcových stromů i oplocení lesních porostů

| zdroj: Pardubický kraj0

Kraj zaplatí těžbu kůrovcových stromů i oplocení lesních porostů

Krajští radní schválili většinu žádosti o finanční prostředky na obě zmíněné aktivity. Další žádosti musí schválit zastupitelstvo. Celkem kraj plánuje uvolnit na podporu lesnictví více jak šest milionů korun.

„Na setkání Kůrovcového štábu jsme na počátku prázdnin zhodnotili situaci v našich lesích, která není nejhorší. V rámci podpor těžby dřeva je připraveno 17 projektů v celkové výši půl milionu korun a zastupitelé budou rozhodovat o 4 z nich. Za pozitivní lze jistě označit výsadba dvou milionů stromů. Ty je teď potřeba ochránit pomocí oplocenek. Celkem jsme přijali na tuto činnost 223 žádostí za 6,1 milion, z nichž 74 musí ještě schválit zastupitelstvo,“ informoval hejtman Martin Netolický.

Finanční podpora na těžbu kůrovcových stromů je určena sazbou na technickou jednotku, která je 200kč/m3. Sazba na oplocení lesních porostů – oplocenky činí 45 000/km, sazba pro individuální ochranu sazenic proti zvěři je 40Kč/sazenice.

„S podporou těžby kůrovcového dřeva rozhodně nekončíme. Žádosti o finanční podporu lze podávat až do konce září. Průběžně lze žádat i o peníze na oplocení lesních porostů a individuální ochranu sazenic melioračních a zpevňujících dřevin.  Žádosti přijímáme nadále na krajském úřadě, i když se mění poskytovatel finančních prostředků, kterým je Ministerstvo zemědělství České republiky,“ sdělil radní pro oblast životního prostředí, zemědělství a venkova Václav Kroutil.

Foto: ilustrační/ redakce archiv