Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kraj má pojistku, jak ochránit vzácné přírodní lokality

| zdroj: Kraj Vysočina0

aktuality.jpg
zdroj: Kraj Vysočina

Ze zákona povinná péče o zvláště chráněná území a přírodně cenné lokality nemusí být pro vlastníky pozemků, na kterých se nacházejí, vždy běžná, přijatelná a výhodná, a to i přesto, že je finančně podporována Krajem Vysočina nebo různými státními dotačními programy. Ochrana představuje omezení a limity.

„Mnoho z přírodně cenných lokalit může být poškozováno například intenzivním hospodařením nebo naopak absencí jakékoliv činnosti. Tím ztrácí svůj životní prostor zde se vyskytující ohrožené rostliny či živočichové. I přesto, že součinnost vlastníků pozemků při péči o ně může krajský úřad vymáhat, nejedená se vždy o účelný postup,“ upozorňuje Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství. Řešením, které nyní může vedení Kraje Vysočina v krajním případě využít, je výkup pozemků ve prospěch ochrany přírody.

Jak upozornil hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, je výkup některých problémových pozemků v chráněných lokalitách alternativou k dlouhodobým pronájmům. Výkupy nebudou probíhat plošně, naopak Kraj Vysočina bude při případném nabývání pozemků pečlivě posuzovat mimo jiné cennost lokality, její ohrožení a také své finanční možnosti. Kritérií pro výkup je však mnohem více. Konečné slovo při rozhodování o koupi konkrétních pozemků do majetku Kraje Vysočina bude mít vždy krajské zastupitelstvo.

„Z důvodu nemožnosti obhospodařování dnešní běžnou zemědělskou a lesnickou technikou je možné, že se mezi vykoupenými pozemky objeví mokřady a prameniště, které zanikají kvůli jejich zavážení, odvodňování ale i zarůstání nebo osazováním dřevinami. V budoucnu bychom mohli výkupem řešit i ochranu vodních ploch ve zvláště chráněných území, u kterých je největším problémem přílišná intenzita hospodaření – tedy vysoké rybí obsádky a s nimi související krmení a hnojení, dále vodních toků nebo údolních niv,“ vyjmenovává Pavel Hájek.

Ročně je Kraj Vysočina připraven jednat o výkupu zhruba dvou specifických lokalit. Přednost budou mít takové, u kterých bude možné náklady na nákup pozemků uplatnit jako způsobilý výdaj projektu podpořeného z národních či evropských dotací. Náklady na vlastní výkup se dají odhadnout na půl až dva milióny korun ročně. Z pohledu kraje jde však především o zavedení dlouhodobého systémového nástroje, který může vést ke zvýšení ekologické hodnoty lokalit a v některých případech i k jejich záchraně. „Podněty k řešení výkupu pozemků z důvodu ochrany přírody jsme obdrželi od Komise pro životní prostředí Rady Kraje Vysočina už v červnu 2021. V rámci diskuse a následné ankety Veřejného fóra Kraje Vysočina pořádaného v dubnu a květnu 2021 toto vyšlo jako druhé v pořadí všech TOP témat k řešení Krajem Vysočina. Lokality, o které by kraj měl zájem v roce 2022, zatím nejsou stanoveny, s vlastníky jsme zatím nejednali,“ doplňuje Pavel Hájek a dodává, že ochrana přírody ve zvláště chráněných lokalitách je jednoznačně veřejným zájmem a kraje i obce musí v této záležitosti hrát aktivní roli.“

V Kraji Vysočina se nachází 206 maloplošných zvláště chráněných území z toho 153 v působnosti Krajského úřadu Kraje Vysočina. Evropsky významných lokalit je celkem 56 z toho 45 se překrývá s maloplošným chráněným územím a 11 jich leží mimo tato území. Aktivní péči vykonáváme na cca 280 ha ploch. Ve zvláště chráněných územích je cca 50 rybníků a dalších vodních ploch. Dalších přírodně cenných území (zejména tzv. ELOP) je v Kraji Vysočina cca 800.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ