Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kopřivnice spolu s Novým Jičínem zavádí službu sdílených kol

| zdroj: Kopřivnice0

pascal-muller-ZG9pFLCKkXA-unsplash
zdroj: unsplash.com

Město Kopřivnice dlouhodobě usiluje o zavádění alternativních druhů dopravy s cílem zlepšit mobilitu obyvatel. Jednou z klíčových iniciativ je podpora cyklistiky, která se stává stále populárnější formou pohybu i ve městě. V souladu s tímto záměrem se město od 8. dubna rozhodlo pro bikesharing, tedy veřejné sdílení jízdních kol.

Hlavním cílem zavedení sdílených kol je umožnit obyvatelům i návštěvníkům pohybovat se pohodlně a rychle po městě a jeho místních částech. Bikesharing doplňuje již existující veřejnou hromadnou dopravu a nabízí efektivní alternativu k individuální automobilové dopravě. Očekává se snížení přepravních časů pro pěší obyvatele, redukce automobilové dopravy v rámci města včetně místních částí a tím podpora udržitelné mobility.

„Cena pro uživatele sdíleného kola je následující, prvních 30 minut každé jízdy zdarma, což postačí pro většinu jízd po městě. Poté za každou započatou půlhodinu 18 korun,“ vyzdvihl nespornou výhodu sdílených kol Richard Petr z odboru rozvoje města. Město poskytlo nejen většinu odstavných ploch pro sdílená kola, ale zároveň hradí za uživatele oněch prvních 30 minut provozu.

V Kopřivnici a místních částech bude k dispozici 75 kol na 30 stanovištích. Rozmístění stanovišť bylo vybráno tak, aby rovnoměrně pokrylo celé území města. Uživatelé si po stažení aplikace Nextbike a aktivaci svého účtu budou moci najít nejbližší volné kolo. Po načtení QR kódu na kole se zámek automaticky odemkne a kolo je připraveno k použití. Smlouva s firmou Nextbike zahrnuje zajištění servisu a přemísťování kol, monitorování pohybu kol a parkování.

„Systém zavádíme ve spolupráci s Novým Jičínem, což nám umožnilo dosáhnout nižší ceny, protože firma část nákladů na servis a zajištění služby rozloží mezi obě města a také propojit oba systémy, a nabídnout tak uživatelům bonus v podobě možnosti přepravy mezi oběma městy,“ doplnil Richard Petr.

Zavedení systému sdílených kol v Kopřivnici představuje důležitý krok směrem k udržitelné a efektivní dopravě ve městě. Tato iniciativa bude podporována a monitorována městem, aby co nejlépe sloužila potřebám obyvatel a přispívala k životnímu prostředí a kvalitě života v Kopřivnici. Pilotní projekt skončí po osmi měsících od zahájení provozu, tedy začátkem prosince letošního roku. V případě, že o službu bude zájem, bude město hledat provozovatele pro další roky

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert