Konference Zelená města - města budoucnosti 2024 přilákala 120 hostů z celé ČR

| zdroj: Havířov0

1ddd16a1d05724f5cf2a39c6a3572ccd
zdroj: havirov-city.cz

Ve čtvrtek 21. března 2024 se v Kulturním domě Radost v Havířově uskutečnila odborná konference Zelená města – města budoucnosti zaměřena na téma Adaptace na klimatickou změnu pomocí modrozelené infrastruktury, která svým programem přilákala 120 hostů z více jak 20 měst a obcí z České republiky.

První část programu se věnovala přístupům k dopadům klimatické změny v Moravskoslezském kraji. V rámci tohoto bloku představili prezentující z Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a společnosti Moravskoslezské Investice a Development, a.s. aktivity projektu LIFE COALA a nově vzniklé webové stránky, která pomůže obcím a městům najít inspiraci pro klimatická opatření a jejich financování přehledně na jednom místě. Nadace Partnerství se postarala o odborný výklad hlavních projevů změny klimatu v ČR a představila modrozelenou infrastrukturou jako ideální nástroj adaptace na změnu klimatu.

Druhá část konference byla zaměřena na téma modrozelené infrastruktury v praktickém životě měst a obcí. Města Karviná a Havířov předvedla své nově vzniklé koncepce hospodaření s dešťovou vodou a studii využití Karvinského moře. Zajímavým a přínosným pilířem konference byly prezentace měst a obcí, která mají úspěšně implementována modrozelená opatření na svém území (statutární město Ostrava – projekt „Cesta vody“ v Bělském lese; obec Ořechov - revitalizace krajiny a hospodaření s vodou; statutární město Prostějov – Městský park Mládkovy sady; statutární město Jihlava – Výsadby do strukturálního substrátu). Tento blok byl zakončen prezentací Ministerstva životního prostředí, které si pro účastníky konference připravilo přehled možností financování adaptačních opatření.

Příspěvky prezentujících si můžete prohlédnout v online sborníku konference.

Konference se uskutečnila v rámci projektu LIFE COALA, který se zaměřuje na zvyšování odolnosti našeho regionu vůči klimatické změně. Hlavním úkolem projektu je úspěšné zavádění cílů Adaptační strategie Moravskoslezského kraje na dopady změny klimatu a tím přispět ke zvýšení klimatické odolnosti kraje, zlepšení kvality prostředí pro život jeho obyvatel a podpoření udržitelného rozvoje kraje.