Klimatická změna a pokles biodiverzity se musí řešit společně

| zdroj: MŽP ČR0

zdroj: MŽP ČR

Klimatická změna a pokračující pokles biodiverzity jsou vzájemně propojené, a proto je třeba je řešit společně. To je jádrem tzv. Pražské výzvy, kterou vyhlásili odborníci na ochranu a obnovu krajiny odolné vůči změnám klimatu, kteří se sešli na konference českého předsednictví o adaptacích na změnu klimatu.

Dokument shrnuje, jak je vhodné přistupovat k adaptačním projektům, jaká řešení jsou v praxi úspěšná a co naopak nefunguje. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková představí výzvu ministrům životního prostředí na zasedání Rady EU v Lucemburku v říjnu.

Pražská výzva je výsledkem mezinárodní konference Vytváření klimaticky odolné krajiny ministerstva životního prostředí, která se konala v Praze 13.-14. září v rámci českého předsednictví v Radě EU. Zástupci napříč Evropou na ní představili své dobře fungující adaptačních projekty pro zadržování vody, ochranu půdy, obnovu lesů a plánování krajiny, které mohou ostatním sloužit jako inspirace. Jejich přehled najdete v brožuře zde.

Podle odborníků z celé Evropy mají úspěšné projekty jedno společné: řeší komplexně všechny prvky a funkce krajiny, vychází z nejlepších dostupných vědeckých poznatků a prosazují řešení založená na přírodě, kdykoli to je možné. Výzva zdůrazňuje, že správa a plánování krajiny musí být komplexní, a projekty musí respektovat hospodářské, sociální a kulturní funkce krajiny.

Ve výzvě jsou také zmíněny překážky, jako například to, že adaptace na změnu klimatu jsou pořád na okraji pozornosti, takže na jejich realizaci chybí peníze i lidské zdroje. Veřejnost ale i odborníci stále nemají dostatek informací o významu adaptačních opatření pro ekosystémové služby a výzva také zmiňuje nedostatečné zapojení podnikatelů a komerčního financování.

Podle výzvy je nezbytným předpokladem pro zlepšení a zrychlení přípravy adaptačních opatření založených na přírodních procesech především dokončení legislativního rámce. Tedy zejména Zelené dohody pro Evropu, ale také zákona o obnově přírody a právního rámce pro půdu a strategie EU pro lesy.

Pražskou výzvu bude ministryně životního prostředí Anna Hubáčková spolu se zprávou o výsledcích konference prezentovat ministrům životního prostředí na zasedání Rady EU v Lucemburku v říjnu letošního roku.

Celé znění Pražské výzvy naleznete zde (PDF, 687 kB )