Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Klimatická změna a pokles biodiverzity se musí řešit společně

| zdroj: MŽP ČR0

aktuality
zdroj: MŽP ČR

Klimatická změna a pokračující pokles biodiverzity jsou vzájemně propojené, a proto je třeba je řešit společně. To je jádrem tzv. Pražské výzvy, kterou vyhlásili odborníci na ochranu a obnovu krajiny odolné vůči změnám klimatu, kteří se sešli na konference českého předsednictví o adaptacích na změnu klimatu.

Dokument shrnuje, jak je vhodné přistupovat k adaptačním projektům, jaká řešení jsou v praxi úspěšná a co naopak nefunguje. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková představí výzvu ministrům životního prostředí na zasedání Rady EU v Lucemburku v říjnu.

Pražská výzva je výsledkem mezinárodní konference Vytváření klimaticky odolné krajiny ministerstva životního prostředí, která se konala v Praze 13.-14. září v rámci českého předsednictví v Radě EU. Zástupci napříč Evropou na ní představili své dobře fungující adaptačních projekty pro zadržování vody, ochranu půdy, obnovu lesů a plánování krajiny, které mohou ostatním sloužit jako inspirace. Jejich přehled najdete v brožuře zde.

Podle odborníků z celé Evropy mají úspěšné projekty jedno společné: řeší komplexně všechny prvky a funkce krajiny, vychází z nejlepších dostupných vědeckých poznatků a prosazují řešení založená na přírodě, kdykoli to je možné. Výzva zdůrazňuje, že správa a plánování krajiny musí být komplexní, a projekty musí respektovat hospodářské, sociální a kulturní funkce krajiny.

Ve výzvě jsou také zmíněny překážky, jako například to, že adaptace na změnu klimatu jsou pořád na okraji pozornosti, takže na jejich realizaci chybí peníze i lidské zdroje. Veřejnost ale i odborníci stále nemají dostatek informací o významu adaptačních opatření pro ekosystémové služby a výzva také zmiňuje nedostatečné zapojení podnikatelů a komerčního financování.

Podle výzvy je nezbytným předpokladem pro zlepšení a zrychlení přípravy adaptačních opatření založených na přírodních procesech především dokončení legislativního rámce. Tedy zejména Zelené dohody pro Evropu, ale také zákona o obnově přírody a právního rámce pro půdu a strategie EU pro lesy.

Pražskou výzvu bude ministryně životního prostředí Anna Hubáčková spolu se zprávou o výsledcích konference prezentovat ministrům životního prostředí na zasedání Rady EU v Lucemburku v říjnu letošního roku.

Celé znění Pražské výzvy naleznete zde (PDF, 687 kB )

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.