Klára Dostálová: Programy přeshraniční spolupráce jsou pro naši zemi velmi prospěšné

| autor: SMO ČR - TZ0

„Přeshraniční spolupráce přinesla řadu příležitostí pro rozvoj pohraničí. Vedla zejména k posilování mezilidských vazeb napříč státní hranicí, budování sociálních sítí napříč hranicemi, porozumění kultuře a mentalitě druhé země a posilování dobrých sousedských vztahů. Jednou z možností, jak podpořit přeshraniční spolupráci, jsou prostředky z evropských fondů, které se díky aktivním příjemcům daří proměnit v úspěšné projekty. Velmi dobrým příkladem jsou aktivity v rámci programů přeshraniční spolupráce známé pod svou tradiční značkou Interreg. Jejich struktura je totiž od samého základu postavena na principu partnerství,“ říká ministryně Klára Dostálová

Dnešní den v německé Žitavě se nesl ve znamení bilancování uplynulých patnácti let se zástupci státní, regionální i místní správy ze všech tří zemí. Na odborné úrovni byl diskutován zejména význam a přínos přeshraniční spolupráce pro společné pohraničí. Kromě toho se všechny tři přeshraniční programy představily svým originálním způsobem a některé úspěšné projekty z oblasti Trojzemí byly na místě prezentovaly své výsledky. Za Ministerstvo pro místní rozvoj, které je Řídícím orgánem česko-polského programu a Národním orgánem česko-saského programu, se akce účastnila ministryně Klára Dostálová, která se zde setkala se saským ministrem životního prostředí a zemědělství Thomasem Schmidtem a náměstkem polského Ministerstva investic a rozvoje Adamem Hamryszczakem.

Druhý den oslav, 1. května, pak bude ve znamení umění a zábavy pro širokou veřejnost. Uskuteční se přímo na společném Trojzemí v blízkosti českého Hrádku nad Nisou a saské Žitavy. Hlavní program začne ve 14 hodin. Ještě předtím však budou pro aktivně založené návštěvníky připraveny sportovní aktivity jako například cyklojízdy z Liberce či Zhořelce nebo pěší turistika z Žitavy, a to v každém případě s cílem na Trojzemí. Zájemci budou moci zhlédnout trojjazyčné divadelní představení, ochutnat speciality všech tří kuchyní, nebo si poslechnout hudební interprety z Česka, Saska i Polska. V neposlední řadě budou mít možnost obdivovat úspěšné projekty ze společného přeshraničního regionu.

Další informace jsou k dispozici na webových stránkách zapojených přeshraničních programů

www.sn-cz2020.eu

www.cz-pl.eu