To, že ceny raketově rostou, vidí snad každý. Začalo to odpady, pokračovalo krizí s energiemi a nejsme zdaleka u konce. Rčení, že kdo šetří, má za tři, nabývá na významu.
Skládkování se stává ekologickým dinosaurem a hledají se cesty, jak využít odpad, či ideálně, jak ho tvořit co nejméně. Kdo šetří odpad, šetří peníze.
Stejně tak dává smysl zabývat se energiemi. Rekonstrukce, zateplování, výměny oken atd. Na zvyšování energetické účinnosti v budovách lze čerpat podporu z řady dotačních programů. Tady by se nemělo zapomínat na fakt, že je dobré mít k dispozici peníze na přípravu projektu či plány, jak přípravu financovat z jiných zdrojů.
Úspory v podobě nižších provozních nákladů, případně alespoň nezvyšujících se nákladů, jsou v dnešní době nutností, ke které města a obce situace na trhu s energiemi dožene.
Pokud chceme jakýkoli zajetý systém měnit, a měnit ho k lepšímu, potřebujeme data a odborníky, kteří je umí číst. Bez nich neuděláme kvalitní analýzu. A je jedno, jestli se jedná o odpady, vodu nebo energie.
Stojí za pozornost: Video: Analýza odpadového hospodářství obce
Dnešní technologie nabízí mnoho možností. Senzory kontrolují naplněnost kontejnerů, zjistíte počet výsypů popelnic, můžete si vybrat způsob, jak monitorovat spotřebu vody či tepla. Jedna z největších výhod, kterou měření nabízí, je upozornění v případě havárie či úniků. Pokud někde nekontrolovaně teče voda, může se to úřadu, škole či nemocnici řádně prodražit.
Vyhodnocením dat se dají hledat cesty, jak ušetřit. Nepřetápět, neplýtvat vodou, omezit frekvenci svozů poloprázdných odpadových nádob, to je jen nástin všech možných akcí, které by měla analýza dat vyvolat.
Je nutné počítat. Potřeby a možnosti obcí jsou individuální. Není dobré začínat s projektem jen proto, že je zrovna vypsaná nějaká dotace. Změny by měly být komplexní, navazovat na sebe a nabízet dlouhodobě udržitelná řešení. Nesmí se zapomínat na provozní náklady. Kdo by chtěl levnou technologii nebo stavbu s neúměrně drahým provozem?
V současné době se predikce budoucího vývoje více než jindy podobá věštění z křišťálové koule. Jedno je však jisté, změny přijdou. Je na každé obci, zda se alespoň částečně připraví předem, a nebo bude hledat řešení na poslední chvíli.
Zdroj: konference Energetický management pro města o obce/ Vida conference
Komentáře