Kdo je vítězem ankety Strom roku? Podpoříte ho v mezinárodní soutěži?

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Nadace Partnerství0

strom_roku_jablon.jpg
zdroj: Nadace Partnerství / Marek Olbrzymek

Jako Strom roku 2020 byla zvolena Jabloň u Lidmanů z Machova, z chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Zvítězila s počtem 2 191 hlasů. Titulem se poprvé pyšní ovocný a zároveň nejmladší přihlášený strom.

Druhé místo získaly Lípy v Hřebenech na Sokolovsku v Karlovarském kraji, bronz si odnáší dub Hugo z Lednice v Jihomoravském kraji. Anketu pořádá Nadací Partnerství pod záštitou ministra životního prostředí Richarda Brabce. Vítězný strom postupuje do mezinárodního kola soutěže o Evropský strom roku.

Jabloň u Lidmanů

Druh stromu: Jabloň kožená reneta zimní

Stáří stromu: 70 let

Obvod stromu: 140 cm

Strom je symbolem sousedského života, tradic a udržitelného rozvoje. Jablečný štrúdl nebo staročeští rytíři z místního ovoce jsou důležitou součástí komunity a můžete si je vychutnat s výhledem na hříčku přírody, která vykouzlila jabloni dutý a křivý kmen s bohatou korunou. Podle pamětníků byly ve 20. letech minulého století na místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té současné.

Naváže Jabloň u Lidmanů na loňský úspěch Chudobínské borovice?

Loňským vítězem 10. ročníku v anketě Evropský strom roku se stala Chudobínská borovice z přehrady Vír na Vysočině. Český strom s přehledem ovládl tuto prestižní evropskou soutěž. Povede se to i letos?

Přečtěte si také:

chudobinska_borovice2.jpg

Kdo zvítězil v anketě Evropský strom roku?

Slavnostní vyhlášení 2020

Zde si můžete prohlédnout slavnostní vyhlášení ankety, které mělo premiéru 20. října 2020: