Kde najdete tůně vedle sídliště či mokřadní park místo černé skládky?

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Liberecký kraj, Turnov, Liberec, Hrádek nad Nisou0

Liberec_tůně.jpg
zdroj: Liberec

O změně klimatu, přehřívání měst či potřebě zadržovat vodu v krajině se hovoří velmi často. Najde se však řada lokalit, kde nejen mluví, ale také konají. Proto trocha inspirace není nikdy na škodu.

Využití užitkové vody v městském parku v Turnově

Liberecký kraj se podpoře adaptačních opatření věnuje již mnoho let, proto celou řadu zajímavých projektů na zadržování vody v krajině či na realizace drobných přírodě blízkých opatření najdete právě zde.

V Turnově byla v roce 2020 do městského parku přivedena užitková voda z pramene pod nedalekou zástavbou. Voda byla vedena napříč parkem formou nezpevněného koryta potůčku.

Za účelem zadržení vody a vyšší retence do půdy v parku bude v horní části potůčku odkloněno koryto do oblouku a na něm vytvořeny tři přírodní vodní prvky - dvě meandrové tůňky a přírodní jezírko (větší tůňka).

Soustava tůní, mlýnský rybník či alej ovocných stromů

S pomocí dotace vznikla například soustava dvaceti mokřadních tůní s malou vodní nádrží na zemědělské půdě ve Václavicích. V Bedřichově soustava přírodě blízkých malých vodních nádrží a tůní právě vzniká.

Další projekty najdete například ve Svijanech, kde došlo k navrácení dolního toku Příšovky do původního koryta. V Semilech obnovili historickou polní cestu s alejí ovocných dřevin a v Kokoníně zase zaniklý mlýnský rybník.

Tůně na sídlišti v Liberci

V Liberci na louce v těsné blízkosti sídliště “Hokejka“ vznikla soustava tůní nepravidelného tvaru i velikostí. Cílem této realizace je nejen podpora zadržování vody v krajině, zpomalení odtoku a tedy posílení retenční schopnosti, ale také podpora celkové diverzity lokality. Na městských pozemcích Machnína, Ruprechtic či Starého Harcova vzniklo za pomoci členů Jizersko-ještědského horského spolku několik dalších vodních ploch, kde se již v současné době rozmnožují živočichové vázaní na vodní ekosystémy. Další tůně budou realizovány v oblasti Vesce nebo v lesních porostech, které mají ve své správě Městské lesy Liberec.

Liberec_tůně2.jpg
Tůně v Liberci

Mokřadní park místo černé skládky

Místo bývalé cihelny v Hrádku nad Nisou bylo zarostlé, zpustlé a plné odpadků. Projekt na revitalizaci celé oblasti má několik etap a realizuje se mimo jiné právě na místech černých skládek. Vzniká zde mokřadní park, který spojuje adaptační strategii s relaxační zónou. Proběhla rekultivace vodních tůní, byly zpřístupněny části lokality a vytvořeny  stezky s vyhlídkou na areál i na vodní plochu. Byly vybudovány povalové chodníčky s odpočívadly, aby se místo zpřístupnilo obyvatelům. Místo zde našly i hrací prvky pro děti.

Park Cihelna.png
Park Cihelna/ Hrádek nad Nisou

Dotace pomáhají obcím realizovat adaptační projekty

„Je vidět, že krajské dotace pomohly rozhýbat realizaci drobných přírodě blízkých opatření. Za poslední tři roky vzniklo s podporou Libereckého kraje více než sto tůní,“ říká Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Liberecký kraj tak znovu otvírá dotační výzvy na zadržování vody v krajině a adaptaci sídel na změnu klimatu. Obce, neziskové organizace a další žadatele podpoří celkem 9,5 miliony korun. Zájemcům je zdarma k dispozici odborné poradenství krajské Agentury regionálního rozvoje. Žádosti je možné podat do 29. dubna 2022.