Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kam se stavební sutí

| autor: Hana Tomášková0

stavební suť.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Stavební suť není možné odkládat do směsného komunálního odpadu. Správnou likvidaci tohoto odpadu musí zajistit fyzická, fyzická podnikající i právnická osoba na vlastní náklady. Možností, jak se suti zbavit, je několik.

Co je stavební suť

Pojem stavební suť bez příměsi zahrnuje například zbytky omítky, malty, beton, cihly, dlaždice, obkladačky, střešní krytinu, umyvadla, WC mísy apod. Suť by měla být před likvidací zabalena v pytlích, aby se zabránilo dalšímu znečišťování okolí.

Stavební suť s příměsí obsahuje materiály, které lze vytřídit. Například plastové sanitární pomůcky, papírové kartony, kovové trubky apod.

Kam patří stavební suť

  • Kompletní likvidaci zajistí specializovaná firma, kterou jste si najali a zaplatili.
  • Zajistíte si přistavení kontejneru před nemovitost a jeho následný odvoz, případně si připlatíte za nakládku odpadu.
  • Stavební suť odvezete samostatně na sběrný dvůr, kde si nejprve zjistíte, za jakých podmínek od vás stavební suť převezmou (objem, případné poplatky atd.).

Za nesprávné odložení hrozí pokuta

Zakládat černou skládku vysypáním nebo odložením suti, ať již na volném prostranství nebo v oblasti sběrných hnízd či jinde, je přestupek. Takto konající osoba se vystavuje uložení sankce.

Znovuvyužití části stavební sutě

Cihly lze očistit a znovu použít. Rozdrcená suť se využívá jako výplň otvorů, podloží cest apod., kameny se vkládají do betonových konstrukcí. Trámy, umyvadla a další sanitu lze dále využít, odprodat nebo darovat.

Recyklace stavebního materiálu

Recyklací stavebního materiálu se šetří primární zdroje a zároveň nekončí tolik odpadu bez užitku na skládkách. Recykláty mají výborné vlastnosti. Například betonová drť bez chemického znečištění je využita v betonech, které mají mechanické vlastnosti blížící se běžnému betonu. Cihly a zlomková drť se nejčastěji používají jako zásypový a násypový materiál. Z cihel lze vyrobit antuku, která se používá k povrchovým úpravám například tenisových kurtů. Stavební ocel je dále využita ve slévárnách.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema