Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kácení zastavil až zásah České inspekce životního prostředí

| zdroj: ČIŽP0

Kácení zastavil až zásah České inspekce životního prostředí

Díky pozornosti občanů, podnětu starosty obce Makotřasy a podnětu organizace Děti Země a i díky spolupráci obecního úřadu, policie a kladenského magistrátu zamezili inspektoři ČIŽP kácení dřevin krajinného prvku ve větrolamu u Koníčkova mlýna v k. ú. Makotřasy.

25. března přišly na ČIŽP podněty od občana i od starosty obce Makotřasy na zřejmě nelegální kácení, inspektoři se obrátili na příslušný orgán ochrany přírody a zjistili, že majitel pozemku povolení ke kácení vydáno nemá. Na místě už zasahovala i Policie ČR, protože majitel pozemku s větrolamem už 25. února 2020 nabízel inzerátem plochu k pronájmu na parkování. 30. března se k dalším upozorněním přidal i podnět ve stejné věci od organizace Děti Země.

Předmětná lokalita sice nebyla vyhlášena jako významný krajinný prvek (je pouze v evidenci pro možná vyhlašování), ale dřeviny, které na ní rostou, představují významnou zeleň. Ta plní funkci krajinotvornou, protierozní a především izolační, neboť odcloňují těleso dálnice Praha – Slaný. Porost má vysokou ekologickou hodnotu, protože je složen z našich domácích dřevin.

Inspektoři ČIŽP dospěli k závěru, že kácením dřevin toho krajinného prvku hrozí trvalá újma na zájmech chráněných zákonem. Šetřením na místě zjistili, že z celkového počtu cca 220 stromů jich 70 bylo pokáceno, 12 poškozeno.  27. března proto vydali příkaz, kterým zakázali vlastníkovi pozemku (fyzické osobě) další kácení a 1. dubna zahájili kontrolu. 

„Pravidelně každý rok koncem března bývá aktivita spojená s kácením velmi výrazná, protože se blíží vegetační období. Když to nestihnete, musíte žádat o nové povolení. V tomto případě ale žádné povolení vydáno vůbec nebylo a přesto se kácelo. Jsem rád, že si občané takových činností ve svém okolí všímají. Není možné, a to ani v době vyhlášeného nouzového stavu, porušovat zákon,“ řekl Erik Geuss, ředitel České inspekce životního prostředí.

Foto: ilustrační/ redakce archiv

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert