Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jsou majitelé domů motivováni ke snižování spotřeby energie? MPO si nechalo zpracovat rozsáhlý průzkum povědomí o úsporách energie

| autor: MPO ČR0

Jsou majitelé domů motivováni ke snižování spotřeby energie? MPO si nechalo zpracovat rozsáhlý prů

Ministerstvo průmyslu a obchodu nechalo vypracovat obsáhlý průzkum, jehož cílem bylo ozřejmit, jaké povědomí mají vlastníci budov o možnostech snižování spotřeby energie, jaké jsou jejich motivace při přípravě energeticky úsporných řešení a jaké jsou bariéry, které takovým řešením zabraňují. Výzkum je zcela unikátní a doposud nebyl tak rozsáhlý analytický materiál sestaven. Průzkum byl zaměřen na sektor bydlení, veřejný sektor i na podnikatelský sektor.

Průzkum ukázal řadu možných řešení ve všech sektorech. Celkově je zřejmé, že je třeba věnovat velkou pozornost kvalitní projektové přípravě. To je jednoznačná cesta k dosahování vyšší energetické účinnosti. Dále je zřejmá potřeba mnohovrstevnaté komunikační kampaně, která lidem vysvětlí proč a jak investovat do komplexních energeticky úsporných řešení,“ uvádí k výsledkům průzkumů ředitel odboru energetické účinnosti a úspor Ministerstva průmyslu a obchodu Vladimír Sochor.

Je čas se začít zabývat dalšími možnostmi, jak podporovat úspory energie, než jsou jen investiční dotace. Je třeba se pokusit o změnu přístupu ke spotřebě energie, je třeba motivovat k úspornému chování lidí“, dodává ředitel Sochor.

Zpracovatelem průzkumu byla aliance energeticky úsporného stavebnictví Šance pro budovy ve spolupráci s agenturou Nielsen Admosphere. Šance pro budovy přišla s následujícím hodnocením:

Můžeme konstatovat, že u rodinných domů probíhá velké množství renovací, ale ne vždy jsou to renovace kvalitní. Lidé se často nechtějí zadlužovat, mají předsudky vůči dotačním pobídkám a nejraději renovují svépomocí a postupně po částechU veřejných zakázek na renovaci veřejných budov ve městech a obcích je to naopak. Dotační pobídka je tím hlavním kritériem pro renovaci a dá se mluvit až o jisté míře dotační závislosti,“ říká ředitel Šance pro budovy Petr Holub.

PŘÍLOHY KE STAŽENÍ

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema