Jihočeský kraj ve spolupráci s hasiči vyráží do boje proti suchu a následkům kůrovcové kalamity

| autor: Jihočeský kraj0

Protože patří mezi trojici krajů nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou, chce tímto způsobem přispět k ochraně půdy i mikroklimatu.

V roce 2018 bylo na jihu Čech vytěženo přes 1,1 milionu krychlových metrů kůrovcového dřeva. Jihočeský kraj je proto přesvědčen, že s kůrovcovou kalamitou je nutné bojovat aktivně.

Kůrovcová kalamita je celonárodní záležitost, stejně jako vysychání krajiny. V době klimatických změn musíme myslet na funkci lesů při zadržování vody v půdě a je zapotřebí zachránit každý jeden zelený strom. Chceme v našem kraji, kde jsou nyní odtěžené velké plochy lesa pomoci obcím s opětovným zalesněním. Použijeme mix listnáčů a jehličnanů podle oblasti, kde se bude sázet. Zároveň hasiči zajistí zalévání sazenic, aby se dobře ujaly,“ vysvětluje důvod iniciativy hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, která o programu poprvé informovala veřejnost v rámci slavnostního zahájení 46. ročníku Země živitelky.

Výsadby mladých stromků a péče o ně se zhostí dobrovolní hasiči. „Když nás vedení kraje oslovilo a požádalo o spolupráci, neváhali jsme. Náplní naší práce je ochrana životů a majetku, a máme za to, že ochrana krajiny a boj se suchem s ní úzce souvisí,“ dodává starosta jihočeských dobrovolných hasičů Jiří Žižka. „Je to také další příležitost posílit spolkový život v jihočeských obcích,“ uzavírá.

Foto: zdroj Jihočeský kraj