Desítky jihlavských studentů navštívily ve středu přednášky zaměřené na civilizaci a udržitelnost v kině Dukla. Přednášet jim přijeli profesor Bohumír Janský se svoji ženou sociální geografkou Evou Janskou.
Zdravé město navázalo na úspěšnou výstavu na téma Civilizace a udržitelnost, která se letos v únoru konala na Masarykově náměstí. Do Jihlavy ve středu přijel jeden z autorů hydrolog a geograf Bohumír Janský.
Jeden z objevitelů pramene Amazonky a profesor Univerzity Karlovy žákům jihlavských škol mimo jiné vysvětlil, proč je důležité, aby byla voda společným majetkem nás všech. Mladí posluchači se také dozvěděli, že zásoby sladké vody nejsou na Zemi nevyčerpatelné a musíme je proto udržovat.
Na přednášku profesora Bohumíra Janského navázal ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala, od kterého se žáci dozvěděli i to, kolik litrů vody je potřeba na výrobu kilogramu čokolády nebo trička. Vysvětlil jim také, proč je nutné vodu v krajině zadržovat. „Naše společnost žije v tom, co lze bez nadsázky nazývat vodním blahobytem. Různé prognózy a klimatické podmínky za uplynulých 8 let však ukazují, že tomu tak nemusí být napořád,“ upozornil.
S žáky poté diskutovala sociální geografka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Eva Janská, která se zabývá migrací. Žákům mimo jiné řekla, které země jsou nejčastějším cílem migrace i jaké jsou její důvody.
Akci, na kterou dorazilo cca 140 dětí z jihlavských škol, uspořádalo Zdravé město Jihlava za finanční podpory Zdravého kraje Vysočina.
Komentáře