Jaká byla imisní situace v Teplicích v loňském roce?

| zdroj: Teplice0

7691616092_98b05546d6_c
zdroj: flickr.com

Vyhodnocení imisní situace v Teplicích za rok 2023 je zpráva zpracovaná Ekologickým centrem Most pro Krušnohoří (ECM) v rámci smlouvy s MgM Teplice. Data získává ECM převážně díky přístupu ke všem měřicím stanicím automatického imisního monitoringu Ústeckého kraje, jejichž provozovatelem je ČHMÚ.

Na měřící stanici AIM Teplice jsou kromě rychlosti a směru větru sledovány následující znečišťující látky:

• polétavý prach (mikročástice) označené jako PM10 a PM2,5,
  • oxid siřičitý (SO2),
  • ozón (O3).

Z imisních dat jednotlivých znečišťujících látek jsou ve zprávě zpracovány tabulky a grafy, z kterých je možné hodnotit stav ovzduší v roce 2023 v porovnání s rokem předcházejícím (2022) nebo s daty naměřenými na měřící stanici AIM Krupka (v letech 2013-2023).

Roční imisní limit pro polétavý prach (PM10 a PM2,5) nebyl v roce 2023 překročen. Pro průměrnou roční koncentraci částic PM10 v ovzduší v Teplicích byl rok 2023 nejlepším výsledkem za posledních deset let

Naproti tomu v roce 2023 došlo ke zvýšení průměrné roční koncentrace ozónu (O3) a k opakovanému překračování imisního limitu pro maximální denní 8 hodinovou průměrnou koncentraci O3 v letních měsících. Navzdory těmto zvýšeným hodnotám nebyla v roce 2023 vyhlášena žádná smogová situace pro Ústecký kraj pro O3.

Vyhodnocení imisní situace v Teplicích za rok 2023