Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak zlevnit účet za elektřinu?

| autor: Hana Tomášková0

Jak zlevnit účet za elektřinu?
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Používání úsporných LED žárovek

Nahradíte-li klasické žárovky např. úspornými LED žárovkami, při totožné kvalitě osvětlení ušetříte minimálně 80 % energie. Tyto zdroje světla mají navíc mnohonásobně delší životnost než klasické žárovky.

Zhasínání

Prosté, ale účinné. Důsledně zhasínejte v prostorách, kde právě nikdo není.

Solární světlo

Ve venkovních prostorách, na terasách, balkonech, zahradě apod. využívejte zahradní solární světlo. Kromě počátečních nákladů vás to nestojí nic navíc.

Pohybová čidla

Ve společných prostorách domu nechte nainstalovat pro rozsvěcení a zhasínání pohybová čidla.

Stand-by neznamená vypnutý

Všechny spotřebiče ve stand-by modu stále odebírají proud. Pokud chcete šetřit, vypněte je hlavním vypínačem nebo je vyjměte ze zásuvky. Týká se to i často opomíjených nabíječek.

Praní prádla je věda

Věděli jste, že pouhým snížením teploty praní z 90 °C na 60 °C klesne spotřeba elektřiny o 25 %?

Přitom není nutné používat více pracího prášku. Naopak se to ani nedoporučuje. Prací prostředky zatěžují životní prostředí. Sledujte doporučené dávkování na obalu a při dávkování vezměte v potaz i tvrdost vody. Nezapomínejte pravidelně čistit filtr odtokové vody. Volte vhodné programy vzhledem k materiálu i množství prádla. Jen tak opravdu uspoříte náklady na praní.

Jak na myčku?

Snížením teploty vody o 10 % ušetříme až 30 % elektřiny, protože pro ohřev vody spotřebováváme značné množství energie. Volte vhodné programy pro mytí. Není nutné používat dlouhý program s vysokou teplotou na mytí méně špinavého nádobí. Pečlivě naplňte myčku, aby se voda dostala všude a zároveň jste nezapínali poloprázdný přístroj. Stejně jako u pračky čistěte pravidelně filtr.

Počítač nebo notebook?

Místo osobního počítače zapněte raději notebook, můžete ušetřit až 80 % energie.

Chladnička a mrazák

Chladničku i mrazák pravidelně odmrazujte, protože námraza silnější než 5 mm zvyšuje spotřebu elektřiny až o 30 %. Nikdy do chladničky nevkládejte teplé potraviny a vždy je před uložením přikryjte nebo zabalte, abyste zamezili nežádoucímu odpařování, které způsobuje námrazu. Chladničku otevírejte co nejméně a zkontrolujte funkčnost těsnění dvířek.

Sporák

Při vaření dbejte na to, aby dno hrnce plně zakrývalo plotýnku. Jinak vám do vzduchu zbytečně uniká energie, kterou nevyužijete. Vždy používejte pokličku, můžete tak uspořit až 150–300 % energie. Nepoužívejte zbytečně moc vody na vaření a vodu si předehřívejte v rychlovarné konvici. Vypínejte sporák pár minut před dovařením, využijete tak zbytkové teplo.

Trouba

Nezapínejte troubu na krátkodobé pečení (rozpékání pečiva apod.), naplánujte si pečení tak, abyste jídla, která chcete upéct, pekli najednou nebo hned za sebou. Pár minut před dopečením vypněte troubu a využijte zbytkové teplo.

Věděli jste, že i špinavá trouba zbytečně navyšuje vaše účty? Udržujte ji tedy v čistotě, odmění se vám nižší spotřebou.

Vytápění elektřinou, elektrický bojler

Jestliže využíváte elektřinu k vytápění (akumulační kamna, přímotopy, tepelné čerpadlo) anebo máte elektrický bojler, vyplatí se vám zajistit si u svého dodavatele výhodnější tarif, případně si zkontrolovat ceny i dalších dodavatelů.

Šetříme peníze i životní prostředí

Výše uvedené tipy jsou jednoduché a jejich používáním může vaše domácnost uspořit až polovinu výdajů za energie. Šetříte nejen peníze, ale i životní prostředí a učíte své děti chovat se zodpovědně a ekologicky.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ