Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak vylepšit jakost vody v nádrži Švihov řešili opět v Pacově

| zdroj: Kraj Vysočina, Povodí Vltavy, VODA Želivka0

8Y3A6148 - kopie
zdroj: konference Přírodě blízká opatření v povodí vodárenské nádrže Švihov na Želivce

Proč a jak se připravovat na klimatické změny v povodí vodárenské nádrže Švihov, co ukazují nové výsledky monitoringu jakosti a retence vody či jaké aktuální dotační programy mohou starostové obcí, zemědělci nebo například majitelé pozemků v povodí čerpat na provádění úprav, které pomohou zdravější krajině.

Nejen na tyto otázky odpověděla konference s příznačným názvem Přírodě blízká opatření v povodí vodárenské nádrže Švihov na Želivce, která opět po roce proběhla v pátek 12. ledna v Pacově. Jejími hlavními organizátory byli poslanec a neuvolněný místostarosta města Pacova Lukáš Vlček, radní Kraje Vysočina Pavel Hájek, ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala a předseda představenstva společnosti VODA Želivka Mark Rieder.

Vodní nádrž Švihov na Želivce je největší vodárenská nádrž ve střední Evropě, vodu z ní odebírá přes 1,5 milionu obyvatel naší země. A proto ji musíme chránit. Důležité je v tomto ohledu i sdílení dobré praxe. Z tohoto důvodu jsme se opět sešli s odborníky, zemědělci, starosty nebo majiteli pozemků v povodí a probrali, co už se nám podařilo a na jakých opatřeních k zachování nejvyšší jakosti vody a zdravé krajiny v povodí se chystáme pracovat,“ vysvětluje na úvod účel konference Lukáš Vlček.

V průběhu konference promluvili řečníci z Povodí Vltavy, Akademie věd, Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, společnosti AQUATIS, Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod či Ministerstva zemědělství. Důležitou součástí setkání byla i dotační politika, aktuální programy přítomným přiblížili zástupci Státního fondu životního prostředí, Ministerstva zemědělství, Agentury ochrany přírody a krajiny a Kraje Vysočina.

Konkrétní projekty, se kterými už dotace pomohly, pak představili starostové Miroslav Buňata z Želiva, Zdeněk Sovka z Košetic a Petr Šlak z Olešné u Pelhřimova. „V naší největší místní části Vřesník jsme vybudovali kanalizaci a čističku odpadních vod. Celkové náklady přesáhly dvacet milionů korun, ale téměř osmnáct milionů jsme získali na dotacích od Státního fondu životního prostředí, Kraje Vysočina a VODA Želivka,“ uvedl želivský starosta Miroslav Buňata.

Právě kofinancování z několika dotačních programů je v takovýchto případech zásadní. „Díky němu mohou i malé obce nebo další subjekty dosáhnout na projekty za desítky milionů,“ podotkl na závěr Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí, a dodal, že v letošním roce je na přípravu a projekty ve vodním hospodářství v krajském rozpočtu vyčleněno 93 milionů korun.

Konference se konala pod záštitou předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí Jany Krutákové. „Vodu potřebujeme všichni, bez ní to nejde. Voda z Želivky slouží nejen pro zásobování občanů, ale i průmyslu a zemědělství. Jsem proto ráda, že toto zásadní téma opět otevíráme,“ řekla Krutáková bezmála stovce přítomných hostů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj