Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak účinně předcházet pandemiím? Dejme mandát moderním technologiím

| zdroj: FN Nano0

FNnano2_0.jpg
zdroj: FN Nano

Jsme unaveni a vyčerpáni současnou situací, různými opatřeními a omezeními svobod a práv jednotlivce. Chybí nám světlo na konci tunelu. Vidíme, že si politici se situací nevědí rady, hrají o čas a upínají se pouze k očkování, jako k nějakému zázraku, který celou situaci vyřeší.

Všichni chápeme, že je nutno přijímat opatření a chránit sebe i své blízké před nákazou, která se velmi rychle šíří. Dnes lze však již s jistotou konstatovat, že čtyři pilíře prevence-hygiena, osvěta, očkování a deratizace, ukotvené v Zákoně 258 Sb. o ochraně veřejného zdraví, jednoduše selhaly a bohužel, čím více selhávají, tím tvrdší opatření jsou nastavována, a tím vyšší zátěž je přenášena na zdravotníky i společnost.

Bez účinné prevence je boj s mikroorganismy beznadějný

Jediné řešení, jak se problému s pandemickým šířením nebezpečných kmenů virů zbavit i do budoucnosti, je otevřít prostor pro masové využití nejmodernějších a nejúčinnějších technologií pro prevenci přenosu nákaz. Zákon s nimi dnes bohužel nepočítá.

Dokonalejší vzduchové filtry, antivirové a antibakteriální nátěry a povrchové úpravy, nanočističky vzduchu, nanorespirátory a nanoroušky, nátěry, které likvidují jedovaté výpary dezinfekcí, germicidní likvidace mikroorganismů tvrdým ultrafialovým světlem, senzory škodlivých látek a mnoho dalších vzájemně se doplňujících technologií, a to vše použito souběžně. Východiskem z krize je ukotvení technologických řešení v zákoně jako jeden celek vytvářející nosný pilíř ochrany veřejného zdraví.

FNnano2_video.png
Příklad zapojení Systému integrované prevence (SIP) do biologické ochrany veřejných prostor

Nechme za sebe bojovat technologie místo toho, abychom si ze života dělali vězení

Právě proto považuje Asociace nanotechnologického průmyslu a dalších průmyslových svazů sdružujících značnou část českých podniků za nevyhnutelné rozšířit zákon 258/2000 Sb. o využití moderních technologií, které se za posledních 30 let dostaly na nesrovnatelně vyšší úroveň.

Systém integrované prevence (SIP) pomáhá efektivně předcházet pandemiím

Podívejme se na dnešní situaci. Po čtyřech měsících lock downu a tvrdé izolace se dostalo reprodukční číslo na úroveň 1,2, což reprezentuje asi 60% snížení rizika přenosu choroby COVID 19, ale dále se nám již tento index nedaří snížit a používají se opatření, která naprosto nepatří do demokratické společnosti.

Naopak když zapojíme technologická řešení, jak vidíme z grafu, se nám reprodukční číslo rapidně smršťuje a přidáváním každé další technologie a moderních technických prostředků se zvyšuje naše bezpečnost, a to až na úroveň, kdy žádná restriktivní opatření nejsou potřeba.

FNnano2_2.jpg.png
Účinnost Systému integrované prevence (SIP) při redukci rizika přenosu infekce

Braňme se sami

Vzhledem k současnému způsobu života lze i do budoucna předpokládat, že přijdou i jiné typy přírodních, či syntetických virů schopných způsobit epidemie či pandemie, a proto je nutno se proti nim naučit účinně a efektivně bránit. S tímto systémem opatření není nutno zavírat školy, restaurace, kulturu, omezovat podnikání. Se SIP můžeme svobodně žít.

Jako příklad lze uvést srovnání tisíce miliard škod při dnešním způsobu obrany proti virům naproti odbornému odhadu přímých nákladů pro zajištění plynulé výuky - přibližně 2500 Kč a administrativní náklady na jednoho žáka/studenta.

Pro zajištění plynulého a bezpečného provozu školy se při využití Systému integrované prevence (SIP) navrženého Asociací nanotechnologického průmyslu, v uvedené částce skrývá:

  • instalace inteligentních fotokatalytických antibakteriálních nátěrů, které zachytávají viry na svém povrchu a umožňují energii světla jejich okamžitou likvidaci (včetně aktivačního systému světel)
  • tyto fotokatalytické nátěry zároveň odstraňují výpary dezinfekci
  • ošetření kontaktních povrchů antibakteriálním stříbrem zajišťujících sanitární vlastnosti
FNnano2_3.jpg.png.jpg
  • 10 opakovatelně využitelných nano roušek (po dezinfekci) pro každého žáka
  • UVC lampa průběžně eliminující viry a bakterie ve vzduchu v době nebezpečí a aktivující nátěry na stěnách
  • fotokatalytická čističku vzduchu a sensorů kvality vzduchu pro každou třídu
  • jeden další prvek SIP podle potřeby (nanofiltrace apod.)

Stačí méně než 5 miliard přímých nákladů na vyřešení problému plynulé a bezpečné výuky a podobně je možné řešit i další státní instituce, dopravu, banky, průmysl, armádu, aby mohl každý bez omezení vykonávat své společenské funkce a tvořit hodnoty.

Fotokatalýza - páteř obranného systému SIP po technologické stránce, nanorespirátory po stránce technického vybavení

Bohužel, využití nových technologií považují dle svých písemných vyjádření zástupci vlády a hlavní hygienik za špatné a potenciálně nebezpečné. Zde rozhodně nedává smysl, že by nás mohly ohrozit nejlepší technologické vymoženosti. Nanofiltrace, kterou neprojde žádný virus, antibakteriální ochranné nátěry s dlouhodobou účinností, které radikálně snižují výskyt virů v místnosti nebo nanočističky vzduchu a fotokatalytické nátěry pro další omezení koncentrace virů nechemickým způsobem a pro odstraňování jedovatých par dezinfekcí ze vzduchu. Všechny tyto technologie jsou ověřeny certifikáty na mezinárodní úrovni a prověřeny více než desetiletou praxí. Čeští vědci vyvinuli FPP3 nanorespirátory a nanoroušky, v jejichž výrobě je Česká republika soběstačná.

Technologie FN NANO® sama o sobě zajišťuje vysokou „sanitárnost“ prostředí, snižuje riziko nákazy a umožňuje bezpečné používání dezinfekčních prostředků. Stojí za zmínku, že české fotokatalytické nátěry FN NANO® aktivované světlem byly v USA certifikovány federální agenturou Environmental Protection Agency jako součást antivirového systému. V rámci akreditace vyhověly nejpřísnějším bezpečnostním požadavkům, jsou v souladu se zákonem pro ochranu obyvatel Kalifornie a jsou systematicky zaváděny do amerických škol, nemocnic, letišť a státních i soukromých budov.

Jedině využitím moderních technologií se ubráníme dalším epidemiím, které v době genového inženýrství nevyhnutelně přijdou.

„My vyrábíme nátěry, další česká firma světla, nanoroušky nebo nanofiltry. Dohromady držíme v rukou unikát. Všechno, co je nyní potřeba, je doma, vyvinuté, ověřené praxí, patentované, certifikované a během kratinké doby je to schopno vykrýt veškerou poptávku,“ říká Jan Procházka, předseda dozorčí rady Asociace nanotechnologického průmyslu.

Technologie 21. století nám pomohou předcházet pandemiím a prevence je vždy levnější než likvidace důsledků a dlouhodobých dopadů na zdraví.

Následujme příkladu podnikatelů, kteří investovali nemalé prostředky a rozhodli se chránit svoje klienty i zaměstnance. Ve svých prostorách vytvořili preventivní opatření proti přenosu nákaz s nejmodernějšími technologiemi například penzion UKO v Bedřichově, hotel ASTRA Srby na Kladensku, oční kliniku Gemini ve Zlíně, sportovní areály HAMR a mnoho, mnoho dalších.

Chraňme tedy naše zdraví a zdraví našich dětí moderními technologiemi a ne domácím vězením ať to zákon umožňuje nebo nikoli.

Abychom zase všichni mohli být bezstarostně spolu

FNnano2_4.jpg.png.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ