Jak to vypadá s Vyhláškou o podrobnostech nakládání s odpady?

| autor: Hana Tomášková0

paragraf4.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady bude provádět zákon o odpadech.Předchozí právní úprava byla roztříštěna do velkého počtu samostatných vyhlášek, bylo tedy zvoleno řešení soustředit dosavadní prováděcí předpisy do jedné vyhlášky.

Na podrobnosti týkající se aktuální situace v oblasti schvalovacího procesu Vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady jsme se zeptali Ondřeje Charváta z Ministerstva životního prostředí.

Kolik se sešlo připomínek k návrhu?

Přišlo téměř 800 připomínek z povinných připomínkových míst v rámci eKLEPu. A dalších téměř 300 připomínek od nepovinných připomínkových míst. Je nutné vzít ovšem v potaz rozsah vyhlášky, který zahrnuje oblasti, které doposud řešily samostatné prováděcí předpisy. Přijetím této vyhlášky dojde k zásadnímu snížení počtu prováděcích předpisů k zákonu o odpadech ve srovnání s předchozím stavem, což je zásadně důležité.

V jaké fázi je právě návrh vyhlášky a co bude z legislativního hlediska následovat?

Aktuálně byl předložen k projednání v rámci Legislativní rady vlády (LRV). Po projednání v komisích LRV by měla velmi rychle následovat publikace vyhlášky ve Sbírce zákonů.

Je již možné v základu shrnout, jak bude vypadat finální verze vyhlášky?

Na finálním znění vyhlášky jsme se shodli s naprostou většinou dotčených připomínkových míst. Verze předložená do LRV obsahuje kompromisy, v rámci kterých vyšlo MŽP připomínkovým místům vstříc. Vyhláška obsahuje velké množství přechodných ustanovení, která umožní původcům a dalším povinným osobám v odpadovém hospodářství plnit své povinnosti tak, jak byli doposud zvyklí v souladu s předchozími prováděcími předpisy. To by mělo umožnit dostatečný čas na přizpůsobení se novým požadavkům.

Přílohy:

Vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady verze LR (9. 6. 2021)

Rozdílová tabulka (9. 6. 2021)

Vypořádání připomínek (9. 6. 2021)

Kompletní materiály najdete zde.