Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak to vypadá s Vyhláškou o podrobnostech nakládání s odpady?

| autor: Hana Tomášková0

paragraf4.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady bude provádět zákon o odpadech.Předchozí právní úprava byla roztříštěna do velkého počtu samostatných vyhlášek, bylo tedy zvoleno řešení soustředit dosavadní prováděcí předpisy do jedné vyhlášky.

Na podrobnosti týkající se aktuální situace v oblasti schvalovacího procesu Vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady jsme se zeptali Ondřeje Charváta z Ministerstva životního prostředí.

Kolik se sešlo připomínek k návrhu?

Přišlo téměř 800 připomínek z povinných připomínkových míst v rámci eKLEPu. A dalších téměř 300 připomínek od nepovinných připomínkových míst. Je nutné vzít ovšem v potaz rozsah vyhlášky, který zahrnuje oblasti, které doposud řešily samostatné prováděcí předpisy. Přijetím této vyhlášky dojde k zásadnímu snížení počtu prováděcích předpisů k zákonu o odpadech ve srovnání s předchozím stavem, což je zásadně důležité.

V jaké fázi je právě návrh vyhlášky a co bude z legislativního hlediska následovat?

Aktuálně byl předložen k projednání v rámci Legislativní rady vlády (LRV). Po projednání v komisích LRV by měla velmi rychle následovat publikace vyhlášky ve Sbírce zákonů.

Je již možné v základu shrnout, jak bude vypadat finální verze vyhlášky?

Na finálním znění vyhlášky jsme se shodli s naprostou většinou dotčených připomínkových míst. Verze předložená do LRV obsahuje kompromisy, v rámci kterých vyšlo MŽP připomínkovým místům vstříc. Vyhláška obsahuje velké množství přechodných ustanovení, která umožní původcům a dalším povinným osobám v odpadovém hospodářství plnit své povinnosti tak, jak byli doposud zvyklí v souladu s předchozími prováděcími předpisy. To by mělo umožnit dostatečný čas na přizpůsobení se novým požadavkům.

Přílohy:

Vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady verze LR (9. 6. 2021)

Rozdílová tabulka (9. 6. 2021)

Vypořádání připomínek (9. 6. 2021)

Kompletní materiály najdete zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards