Jak probíhá sběr použitých jedlých tuků a olejů v Prostějově

| autor: Hana Tomášková| zdroj: město Prostějov0

prostějov sběrná nádoba na tuky
zdroj: Prostějov

Od 1. ledna 2020 musí každá obec zajistit sběr použitých jedlých tuků a olejů. Tyto nesmí skladovat spolu s jiným biologicky rozložitelným odpadem, ani je nesmí hromadně kompostovat. V Prostějově bylo možné odkládat použité jedlé tuky a oleje na sběrné dvory. Od března tohoto roku se však město na sběr jedlých tuků a olejů zaměřilo důkladně.

Od března se oleje třídí na sídlištích

Odbor správy a údržby majetku města zjišťoval v prosinci 2021, jak sběr použitých rostlinných olejů probíhá v jiných městech. Na základě tohoto průzkumu následně doporučil zřídit ve městě několik stanovišť na ukládání tohoto oleje.

Do konce března roku 2022 mohli občané Prostějova odkládat použité jedlé oleje pouze na sběrných dvorech v ulicích Průmyslová a Anenská. Od 28. 03. 2022 jsou v některých ulicích a sídlištích umístěné u stanovišť tříděného odpadu nové sběrné nádoby o objemu 120 litrů na použité jedlé oleje a tuky z domácností.

„Zavedením sběru a svozu použitých rostlinných olejů ze separačních nádob se sníží množství tohoto odpadu, který končí v kanalizaci nebo se stane součástí směsného komunálního odpadu. S použitými tuky a oleji po smažení se dnes nakládá jako s obnovitelným zdrojem, který lze využít jako vstupní suroviny v tukovém průmyslu, výrobě bionafty a maziv, ale také v energetice a podobně,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast komunálních služeb Jiří Pospíšil.

Ukládání do plastových nádob

Oleje a tuky mohou občané města odkládat do sběrných nádob v dobře uzavřených PET lahvích. „Důležité je, aby lidé ukládali použitý kuchyňský olej v plastových obalech, protože skleněné obaly by se po odhození mohly rozbít,“ připomíná Jiří Pospíšil.

Nálevky pro jednodušší manipulaci s oleji

Pro jednodušší slévání olejů do PET lahví město pořídilo nálevky. „Obyvatelé města Prostějova mají stále možnost vyzvednout si plastovou nálevku na separaci použitých rostlinných olejů z domácností. Nálevky jsou vydávány zdarma na Turistickém informačním centru vedle budovy radnice po předložení dokladu prokazujícím trvalý pobyt v Prostějově. Nálevka je určena k nasazení na PET láhev," upozorňuje Pospíšil.

prostějov oleje

Sběr se rozšiřuje i do škol

„Začátkem školního roku bylo do ZŠ Prostějov na ulici E. Valenty, ZŠ a MŠ Prostějov Melantrichova a MŠ Prostějov Šárka dodáno celkem 480 kusů plastových nálevek na separaci rostlinných olejů z domácností, které děti předají svým rodičům a podpoří tak separaci olejů ve městě,“ doplňuje Jiří Pospíšil.

Komplikace

Občané se postupně stále více zajímají o třídění použitých jedlých tuků a olejů. Při druhém svozu olejů z domácností bylo shromážděno celkem 274 kilogramů.

Bohužel s sebou separace této komodity přináší i komplikace. Například na sídlišti A. Slavíčka byla popelnice na použité jedlé tuky a oleje zaplněna prázdnými PET lahvemi. Stává se i to, že se v nádobách na tříděné tuky a oleje objeví skleněný obal.

„Obrázek města Prostějova a jeho obyvatel bohužel kazí i skutečnost, že novinku na separaci použitých olejů provází krádež, kdy z ulice Libušinka zmizela popelnice svozové společnosti. Ta byla ihned nahrazena novou,“ říká Jiří Pospíšil a dodává: „Situaci budeme sledovat a uvidíme, jak budou svozy olejů pokračovat.“

Město proto znovu apeluje na občany, aby oleje a tuky z domácností shromažďovali do PET lahví a odkládali je do sběrných nádob, pokud možno plné, pevně uzavřené, aby se předešlo znečištění nádoby a sběrného místa.

Prostějov umožňuje občanům odevzdávat i nadále použité jedlé tuky a oleje na sběrných dvorech.

Není olej jako olej

Separace použitých jedlých tuků a olejů nezahrnuje technické oleje (motorové oleje, maziva atd.), které patří do sběrného dvora jako nebezpečný odpad. Do nádob na oleje z domácností nepatří ani různé obaly (vyjma PET lahve, do které je použitý jedlý olej slit) či zbytky jídla nebo jiné odpady.