Jak připravit lesy na klimatickou změnu? Manuál pro městské a obecní lesy

| autor: Hana Tomášková| zdroj: FSC ČR0

lesy3.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Česká národní kancelář certifikace FSC® (Forest Stewardship Council®) vydala na konci letošního roku nový manuál pro správce a majitele nejen městských a obecních lesů. Průvodce přehledně ukazuje možnosti přírodě blízkého lesního hospodaření podle standardu FSC.

Nový manuál představuje stručného, ale komplexního průvodce FSC certifikací pro správce a majitele nejen městských a obecních lesů. „Rádi bychom pomocí našeho nového manuálu poskytli starostům či správcům městských lesů, kteří o FSC certifikaci uvažují, maximum informací, jež jim pomůžou v jejich rozhodování, ať už se jedná o environmentální stránku přírodě blízkého lesního hospodaření nebo praktické rady ohledně systému FSC a auditní praxe,“ popsal důvody pro vznik manuálu ředitel FSC ČR Ing. Tomáš Duda.

Lesnický manuál FSC ČR

Aktuálně vydaný lesnický manuál FSC ČR má tři hlavní kapitoly. První kapitola se věnuje úvodu do problematiky certifikace FSC z pohledu městských a obecních lesů. Ústředním tématem druhé kapitoly jsou klimatické změny se zaměřením na jejich aktuální i budoucí vliv na podobu českých lesů, především pak na přírodě blízké způsoby lesního hospodaření. Ty jsou nedílnou součástí Českého standardu FSC a pomáhají české lesy adaptovat a posílit vůči nepříznivým důsledkům těchto probíhajících změn jako je sucho nebo kůrovcové kalamity.

Poslední kapitola představuje praktického průvodce certifikačním systémem FSC v České republice a je step-by-step rádcem pro majitele či správce městských lesů, kteří uvažují nad získáním certifikátu FSC a přírodě blízkým lesním hospodařením. Jejím cílem je ukázat fungování certifikačního systému FSC v praktické rovině a odpovědět na otázky, jak projít auditním procesem. Prostor je také věnován tzv. skupinové certifikaci, která efektivním způsobem snižuje administrativní a finanční náklady pro lesní vlastníky, a díky níž se mohou především malí lesní vlastníci spojit dohromady a vystupovat společně pod jedním certifikátem.

Nový lesnický manuál FSC ČR je dostupný ke stažení zdarma také ve formátu PDF na stránkách FSC ČR.

Zaslání tištěné verze si lze objednat na adrese info@czechfsc.cz.

Certifikace lesního hospodaření

Lesní certifikace je pro vlastníka lesa moderním marketingovým nástrojem dokladujícím vysokou úroveň lesního hospodaření.

Certifikát FSC je navíc důkazem invironmentálně, ekonomicky a sociálně odpovědného lesního hospodaření; ti, kteří se o svůj les dobře starají a podaří se jim certifikát FSC získat, mohou být při prodeji svého dřeva tržně zvýhodněni.