Jak mohou samosprávy zmírnit tlak na životní prostředí?

| autor: Hana Tomášková| zdroj: MŽP ČR0

kancelář.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Řešením je odpovědný, udržitelný či strategický přístup k veřejným nákupům. Ten by se měl stát trendem dnešní doby. Veřejné instituce totiž patří v Evropě k největším spotřebitelům, protože utrácejí přibližně 16 % hrubého domácího produktu Evropské unie.

Novela o zadávání veřejných zakázek

Zásadní legislativní změnu pro odpovědné veřejné zadávání v ČR přineslo schválení novely zákona o zadávání veřejných zakázek. Od 1. 1. 2021 zavedla povinnost férového veřejného zadávání a inovací tam, kde je to možné. Novela fakticky stanovuje povinnost pro zadavatele zohledňovat sociální, environmentální a inovativní principy při nákupu zboží, služeb a stavebních prací.

Novela č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek byla schválena v rámci zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o odpadech a o výrobcích s ukončenou životností. Úprava zákona stanovila, že „zadavatel je při postupu podle tohoto zákona, a to při vytváření zadávacích podmínek, hodnocení nabídek a výběru dodavatele, povinen za předpokladu, že to bude vzhledem k povaze a smyslu zakázky možné, dodržovat zásady sociálně odpovědného zadávání, environmentálně odpovědného zadávání a inovací ve smyslu tohoto zákona. Svůj postup je zadavatel povinen řádně odůvodnit.“ Odstranila tím jednu z největších bariér odpovědného nakupování, a to obavy zadavatelů z nedostatečné opory a následného zpochybnění odpovědných parametrů ze strany kontrolních orgánů.

Pro úspěch zavedení novely o zadávání veřejných zakázek do praxe je nyní pro všechny zadavatele stěžejní shoda na jednotném a jednoduše uchopitelném výkladu, resp. jednotný postup ze strany kontrolních orgánů a auditních orgánů dotačních programů, zejména u projektů financovaných ze zdrojů EU. Předcházet mu bude široká diskuse a spolupráce s partnery, jako je Svaz měst a obcí či Asociace krajů. A Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s Ministerstvem životního prostředí jsou proto připraveny k maximální spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj, coby garantem zákona o zadávání veřejných zakázek.

Osvěta mezi zadavateli pomůže zavést novelu v praxi

Mimo to je nadále nutné realizovat osvětové aktivity mezi zadavateli, aby povinnost daná zákonem měla praktický dopad. MŽP proto připravilo rozšíření metodik pro „environmentální“ část odpovědného zadávání, resp. v letošním roce reviduje ty stávající, aby bylo jejich znění co nejaktuálnější. Současně připravuje sadu informativních materiálů, které by měly pomoc k lepšímu pochopení vlivu (ne)odpovědným zadáváním na životní prostředí. I nadále pak bude spolupracovat s MPSV na přípravě osvětových aktivit ve formě seminářů, školení či workshopů.

Iniciativa#nakupujemeodpovědně

Cílem této iniciativy je motivace firmem, veřejné správy i jednotlivců, aby nakupovali s rozmyslem a přemýšleli o dopadu svého nákupu na životní prostředí i společnost.

„Žijeme ve světě dostatku, stále na nás útočí reklamy a uživatelská hodnocení, pořád se ale málo zamýšlíme nad tím, jakou ekologickou stopu výrobek či služba zanechává. Při odpovědném nakupování dostanete za své peníze přesně tu službu nebo výrobek, který potřebujete, a to s co nejmenším negativním dopadem na životní prostředí. Proto chceme firmám, veřejné správě i jednotlivcům pomoct zlepšit se v odpovědném nakupování,“ vysvětluje náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.