Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak mapovat černé skládky

| autor: Hana Tomášková0

Jak mapovat černé skládky

Mapování černých skládek

V boji proti černým skládkám můžete přispět tím, že skládku, kterou objevíte, nahlásíte. Můžete to udělat prostřednictvím ekologického projektu ZmapujTo.cz. Úkolem projektu je přispět k řešení problému nelegálních skládek v České Republice zpřístupněním moderní, účinné a široce rozšířené platformy pro jejich monitoring.

Nahlásit černou skládku je možné přes aplikaci v chytrém telefonu nebo pomocí interaktivního webového formuláře. Každé hlášení je zkontrolováno a poté se údaje, které jste nahlásili, objeví v interaktivní mapě. Mapování je jednoduché, rychlé a přitom efektivní. Obce, na jejichž území se nelegální skládka nachází, mají díky těmto technologiím možnost situaci prověřit a začít řešit.

Mapování pomocí mobilní aplikace

Nelegální skládky a případně i přeplněné kontejnery lze nahlásit pomocí mobilní aplikace Mobilní rozhlas/ Zlepšeme Česko.Hlavní cíl aplikace je propojit veřejnost se samosprávami a zlepšit jejich vzájemnou komunikaci. Aplikace je součástí nejpropracovanější SMART komunikační platformy v ČR, prostřednictvím které každý den komunikují stovky měst a obcí se stovkami tisíc lidí po celém Česku.

Aktuálně je mobilní aplikace dostupná pro systémy Android a iPhone. Postup nahlášení nelegální skládky je následující: skládku vyfotíte a v mapě vyznačíte, kde se přesně nachází. Vaše GPS v mobilu přibližně určí místo skládky, vy toto umístění ale můžete pozměnit tak, aby odpovídalo skutečnosti. Vyberete jaký typ odpadů se na skládce vyskytuje a hlášení odešlete. Po nezbytné kontrole zadaných údajů se hlášení zaznamená do mapy.


Mapování pomocí webového interaktivního formuláře

K nahlášení černé skládky ze využít také Webový interaktivní formulář na adrese: http://www.zmapujto.cz/addissue. Sem vložíte fotografii místa, které chcete nahlásit. Na mapě určíte pozici, kde se černá skládka nachází. Doplníte detaily hlášení a odešlete. Údaje se, opět po nezbytné kontrole, nahrají do mapy.Zapojte se do vyčištění

Skládky lze také dobrovolně uklidit. Je možné připojit se k naplánovaným akcím nebo se nechat inspirovat a zorganizovat vlastní úklid v rámci své komunity. Můžete se spojit s organizátory větších úklidových akcí, např. Ukliďme Česko. Od nich obdržíte informace o tom, jak úklid uspořádat, na co si dát pozor a na co nezapomenout.

Vždy se jedná o dobrovolné akce, kterých se účastní aktivní lidi, kteří mají zájem o své okolí a chuť něco změnit.

Zdroj: uklidmecesko.cz, zmapujto.cz

Foto: Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ