Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak mapovat černé skládky

| autor: Hana Tomášková0

Jak mapovat černé skládky

Mapování černých skládek

V boji proti černým skládkám můžete přispět tím, že skládku, kterou objevíte, nahlásíte. Můžete to udělat prostřednictvím ekologického projektu ZmapujTo.cz. Úkolem projektu je přispět k řešení problému nelegálních skládek v České Republice zpřístupněním moderní, účinné a široce rozšířené platformy pro jejich monitoring.

Nahlásit černou skládku je možné přes aplikaci v chytrém telefonu nebo pomocí interaktivního webového formuláře. Každé hlášení je zkontrolováno a poté se údaje, které jste nahlásili, objeví v interaktivní mapě. Mapování je jednoduché, rychlé a přitom efektivní. Obce, na jejichž území se nelegální skládka nachází, mají díky těmto technologiím možnost situaci prověřit a začít řešit.

Mapování pomocí mobilní aplikace

Nelegální skládky a případně i přeplněné kontejnery lze nahlásit pomocí mobilní aplikace Mobilní rozhlas/ Zlepšeme Česko.Hlavní cíl aplikace je propojit veřejnost se samosprávami a zlepšit jejich vzájemnou komunikaci. Aplikace je součástí nejpropracovanější SMART komunikační platformy v ČR, prostřednictvím které každý den komunikují stovky měst a obcí se stovkami tisíc lidí po celém Česku.

Aktuálně je mobilní aplikace dostupná pro systémy Android a iPhone. Postup nahlášení nelegální skládky je následující: skládku vyfotíte a v mapě vyznačíte, kde se přesně nachází. Vaše GPS v mobilu přibližně určí místo skládky, vy toto umístění ale můžete pozměnit tak, aby odpovídalo skutečnosti. Vyberete jaký typ odpadů se na skládce vyskytuje a hlášení odešlete. Po nezbytné kontrole zadaných údajů se hlášení zaznamená do mapy.


Mapování pomocí webového interaktivního formuláře

K nahlášení černé skládky ze využít také Webový interaktivní formulář na adrese: http://www.zmapujto.cz/addissue. Sem vložíte fotografii místa, které chcete nahlásit. Na mapě určíte pozici, kde se černá skládka nachází. Doplníte detaily hlášení a odešlete. Údaje se, opět po nezbytné kontrole, nahrají do mapy.Zapojte se do vyčištění

Skládky lze také dobrovolně uklidit. Je možné připojit se k naplánovaným akcím nebo se nechat inspirovat a zorganizovat vlastní úklid v rámci své komunity. Můžete se spojit s organizátory větších úklidových akcí, např. Ukliďme Česko. Od nich obdržíte informace o tom, jak úklid uspořádat, na co si dát pozor a na co nezapomenout.

Vždy se jedná o dobrovolné akce, kterých se účastní aktivní lidi, kteří mají zájem o své okolí a chuť něco změnit.

Zdroj: uklidmecesko.cz, zmapujto.cz

Foto: Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.