Recyklací 1 kg papíru ušetříte téměř 1 kg emisí CO₂ a emisí metanu CH₄, které by vznikly jeho skládkováním. CIUR zpracuje 30 000 t papíru za rok. To je 178 000 tun rok co rok ušetřeného CO₂ v ovzduší.
Recyklace dává smysl
Výrobkem číslo jedna je určitě tepelná celulózová izolace Climatizer Plus. Zateplováním izolací Climatizer Plus se tedy ušetří až 5.600 t CO₂ ročně. Pokud porovnám podobně používaný materiál, tepelnou izolaci, v tomto případě Climatizer Plus, na jehož výrobu je zapotřebí asi 0,15 kg CO₂/kg výrobku, respektive 6,2 kg CO₂/m³ výrobku, s výrobkem vyrobeným z primární suroviny, který má 3,74 kg CO₂/kg, respektive 123,3 kg/m³, je zřejmé, že snižování potenciálu globálního oteplování pomocí materiálu vyrobeného z recyklované suroviny, je možné i ve stavební praxi.
Chránit les i přírodu
Příkladem příměru ochrany životního prostředí je příběh jedné půdy. Půdy rodinného domu o ploše 120 m². Díky izolaci Climatizer Plus o tloušťce 30 cm, na této půdě, mohlo v lese zůstat a dále růst 25 až 27 zachráněných stromů. A nejen to. Záchranou stromů je ušetřena také lesní půda o ploše zhruba 500 m². Na jednom stromě může žít až tisíc druhů hmyzu, který je potravou pro vyšší živočichy. Díky recyklaci tak můžete dál obdivovat hříčky přírody. Právě použitím tepelné izolace z recyklované celulózy se vynaloží minimální množství CO₂ na její výrobu a zároveň CO₂ obsažená v celulózových vláknech, a to málokdo tuší, se tak na dobu životnosti domu uloží a zakonzervuje.
Tedy na takové jednoduché půdě dojdeme k jednoznačnému závěru.
Pokud tedy informace o produkci a šetření sloučíme, tak nám vyjde úplně prostě, že jsme na půdě o 120 m² zaskládkovali cca 1080 kg CO₂. 15 % jsme vypustili do ovzduší výrobou. Zaskládkováním recyklované hmoty tedy ušetříme na takové zateplené půdě 918 kg CO₂.
Tedy výsledné číslo je v tomto případě - 918 kg CO₂ po celou dobu životnosti stavby. To dává prostor recyklovaným, tepelně izolačním materiálům jako je Climatizer Plus podílet se velkou měrou na snižování energetické náročnosti budov a zároveň na snižování uhlíkové stopy.
V brzké budoucnosti by mělo být součástí strategie používání odpadních výrobků v kompletní hodnocení celého životního cyklu výrobku (LCA – life cycle assessment). Přispělo by to k lepší orientaci mezi výrobky, takže by bylo možné zaměřit se na výrobky z dlouhodobě udržitelným životním cyklem.
Více informací na
Web: www.ciur.cz, FB: https://www.facebook.com/ciur.as
Zelená linka: 800 888 959
Komentáře