Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak často sekat obecní a městské trávníky v horkých letních dnech?

| zdroj: Aspen0

trávník.jpg
zdroj: Aspen

Nejedna obec řeší problém, jak pečovat o městskou zeleň a jak obhospodařovat trávníky v suchém letním období. Názory na problematiku se liší stejně tak, jako přístupy jednotlivých měst.

Sekat, kropit nebo nechat růst

Extrémní horka vyžadují i v péči o veřejnou zeleň specifický přístup. Mnoho měst zvažuje, jak co nejlépe vegetaci ochránit od negativních přírodních vlivů a také jak zadržet v půdě co nejvíce vláhy, která ochladí okolí a poskytne úlevu rozpáleným ulicím a domům.

„Nejčastěji se řeší, zda vůbec, anebo jak často, trávníky v parcích a ve veřejných městských prostorech přes léto sekat, a zda plýtvat vodou při jejich zavlažování. Ještě před čtyřmi pěti lety se toto neřešilo, ale mnoho měst a obcí po nedávných horkých létech přistoupilo ke snížení frekvenci sekání. Vyšší travnatý porost dokáže zadržovat vlhkost a snižuje okolní teplotu, stejně tak je odolný vůči spálení sluncem,“ vysvětluje Jan Dzúr ze společnosti Kärcher a dodává: „Nejvíce obcí se nakonec rozhoduje a snaží situaci optimalizovat podle míry veder, vysychání trávníků a dalších faktorů.

Je ovšem potřeba brát ohled i na ostatní faktory – pokud se město rozhodne trávníky nechat delší, neměly by být přerostlé. Stala by se z nich veřejnosti i dětem nepřístupná džungle plná zachycených odpadků. Klíčová je součinnost obyvatel. Pokud neuklízejí psí exkrementy, vyhazují na trávníky nedopalky a další odpadky, či si zkracují cestu a vyšlapávají cestičky přes trávníky, tím vším výrazně ztěžují údržbu zeleně a výsledný efekt.

Experti přitom doporučují, že v péči o zeleň je vhodné se přizpůsobit aktuálnímu období – omezení či snížení frekvence sekání travního porostu se doporučuje zejména v obdobích s extrémními teplotami a bez dešťových srážek. Pokud ovšem začne pršet a teploty klesnou, je vhodné vrátit se ke klasické péči o zeleň i v letních měsících.

„Neexistuje jednotný všemi doporučený postup ani jediné správné řešení. Důležitá je zejména včasná reakce na změny počasí a také respektování vegetačního období či období hnízdění,“ upozorňuje Jan Dzúr s tím, že delší tráva v městských parcích přináší i další pozitiva – stane se místem, kde může přirozeně vegetovat hmyz, kterého v přírodě stále ubývá.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT