Inspektoři ČIŽP uložili pokutu přes 186 tisíc korun za nedovolený odběr vod

| zdroj: Česká inspekce životního prostředí0

Inspektoři ČIŽP uložili pokutu přes 186 tisíc korun za nedovolený odběr vod

Tím porušila povinnosti stanovené vodním zákonem. Za to jí inspektoři z České inspekce životního prostředí, Oblastního inspektorátu v Havlíčkově Brodě uložili pokutu 186 725 korun.

Společnost měla povolení o odběru vod ze dvou vrtaných a čtyř kopaných studní na pozemcích v k. ú. Horní Lažany a Lesonice. Dále pak k nakládání s podzemními vodami z vrtané studny LE-1-13 a vrtané studny LE-2-13 v obci Lesonice a to za účelem zdroje vody pro živočišnou výrobu.

„Za podmínek stanovených vodním zákonem je firma povinna platit za skutečné množství odebrané podzemní vody podle účelu. Vzhledem ke skutečnosti, že odběratel odebíral podzemní vodu z vodního zdroje na více místech jedné obce, odebrané množství se pro účely zpoplatnění sčítá.

Kontrolou jsme zjistili, že v roce 2018 došlo k překročení maximálního ročního povoleného množství odběru podzemní vody o 5335 metrů krychlových,“ řekl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.

Společnost přijala bezprostředně po kontrole ČIŽP opatření k nápravě zjištěného stavu a učinila kroky, aby se podobné situace neopakovaly. K tomu inspektoři přihlédli při stanovení výše sankce. Za uvedený přestupek lze podle vodního zákona uložit pokutu ve výši násobku sazby 70 Kč za 1 m3 nedovoleně odebraných podzemních vod a celkového množství těchto vod, nejvýše však deset milionů korun. Inspektoři sazbu snížili na 35 Kč za 1 m3.

ilustrační foto/pixabay