Iniciativa Zálohujme.cz posílá otevřený dopis ministru životního prostředí ČR

| autor: Hana Tomášková0

dopis.png
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Iniciativa Zálohujme.cz usiluje o zavedení v ČR plošného zálohového systému na nápojové PET lahve a plechovky. Poukazuje zde na možnou cirkularitu jednorázových obalů v nápojovém průmyslu, což by dle Zálohujme.cz napomohlo uzavření a fungování lokální materiálové smyčky.

Iniciativa Zálohujme.cz zmiňuje ve svém dopisu dokument „Návrh Strategického rámce cirkulární ekonomiky České republiky 2040“ (Cirkulární Česko 2040), který Ministerstvo životního prostředí ČR zveřejnilo 27. dubna 2021. Dokument podle Zálohujme.cz sice říká, že je nutné podporovat vznik oběhového hospodářství, ale zcela opomíjí možnou cirkularitu jednorázových obalů v nápojovém průmyslu.

Zajištění cirkularity nápojových obalů vidí iniciativa Zálohujme.cz jen v současném splnění těchto tří podmínek:

1. vhodný ekodesign výrobků či obalů konkrétního typu (aby mohly být po použití recyklovány znovu a znovu pro naplnění principu cirkularity);
  2. maximálně účinný sběr těchto použitých výrobků/obalů, který zajistí dostatek kvalitně vytříděného a hygienicky čistého materiálu (aby se jej vysbíralo co nejvíce v co nejvyšší kvalitě a čistotě potřebné k recyklaci pro další použití zpět v potravinářství a aby ho zároveň co nejméně končilo volně pohozeného na veřejných prostranstvích – tzv. littering PET lahví a plechovek by se po zavedení záloh snížil až o 95 %);
  3. recyklace vytříděného materiálu z daného typu výrobků/obalů opět do stejného typu výrobku/obalu (abychom uzavřeli tok materiálu a umožnili jeho mnohonásobnou recyklaci s minimální ztrátou kvality).

V dopise je rovněž připomínka dlouhodobého fungování zálohového systému skleněných lahví. Ačkoliv se PET láhve a plechovky nehodí k znovuplnění, je možno materiál, z něhož jsou vyrobeny, využívat cirkulárně a recyklovat je tedy „z lahve do lahve“ resp. „z plechovky do plechovky“.

Iniciativa Zálohujme.cz žádá Ministerstvo životního prostředí ČR, aby do strategického rámce Cirkulární Česko 2040, ještě než bude materiál předložen v 2. polovině roku 2021 do vlády, zahrnulo i doporučení OECD týkající se zvážení záloh na nápojové PET lahve a plechovky.

Celé znění dopisu najdete zde:

Zálohujme.cz_Otevřený dopis MŽP.pdf