Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Hráz rybníka v Šišmě je po bleskových povodních zabezpečená, dlouhodobým řešením mohou být pozemkové úpravy

| zdroj: MZe0

puddle-2584378_640
zdroj: pixabay

Sedm obcí na Přerovsku zasáhly na konci června opakovaně bleskové povodně až 200letou vodou. Šlo tedy o extrémní povodeň s vysokými škodami. Ministr zemědělství Marek Výborný proto osobně tato místa navštívil. Se zástupci Olomouckého kraje, Povodí Moravy a Státního pozemkového úřadu (SPÚ) se dohodli na rychlých řešeních pro nejbližší týdny i na koncepčních preventivních opatřeních.

V obci Šišma došlo vlivem přívalové vlny k přelití hráze malé vodní nádrže. Přetékající voda poškodila část vzdušné strany hráze, k selhání vodního díla ale nedošlo. Řada zaplavených míst a obcí byla zasažena povodňovou vlnou a rozlivem nejen z toků, ale i splachem z polí.

„S Povodím Moravy jsme se dohodli, že urychleně dokončí vyčištění koryt řek Šišemky a Libušky, na což dostanou dotaci od Ministerstva zemědělství. Dále se ukázalo, že pozemkové úpravy úspěšně ochránily polovinu obce Kladníky, proto budeme urychleně připravovat obdobné komplexní pozemkové úpravy v dotčených obcích. Je vidět, že pozemkové úpravy dokážou absorbovat vodu ve velkém množství,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Podrobnosti k pozemkovým úpravám projedná ministr s vedením SPÚ tento týden v Praze. Dále se na místě dohodlo, že se u vodní nádrže Šišma pokusí obec pomoci s majetkovým vypořádáním tak, aby mohlo být zrekonstruováno těleso hráze a vypouštěcí objekty. Jako jedno z dlouhodobějších řešení totiž v současnosti Povodí Moravy připravuje celkovou rekonstrukci této malé vodní nádrže.

Ministr Výborný také hodlá zkontrolovat, zda hospodařící subjekty na okolních polích dodržely všechna protierozní opatření a osevní postupy včetně nerozorávání travnatých pásů apod. „Požádal jsem starosty o hlášení erozních událostí, to platí všude v Česku. Ukazuje se jasně, jak je krajina a půda citlivá a eroze ničí jak půdu, tak majetky občanů. Protierozní opatření prostě musí být dodržována,“ řekl ministr Výborný.

V červnu 2024 spadlo v Olomouckém kraji v průměru 190 mm srážek, což je 226 % normálu (84 mm). Vlivem červnových srážek bylo povodí velmi nasycené. Pro srovnání, za červen 2023 spadlo v oblasti v průměru 25 mm srážek. Odhadovaná výše škod na vodních tocích a vodních dílech ve správě Povodí Moravy je zhruba 65 milionů korun.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ