Hospodaření se srážkovou a šedou vodou v Libereckém kraji

| zdroj: Liberecký kraj0

aktuality.jpg
zdroj: Liberecký kraj

Projekt Hospodaření s dešťovou vodou v Libereckém kraji byl poprvé uveden do praxe při stavebních úpravách Obchodní akademie v České Lípě, v létě letošního roku (červen – září 2021). Předmětem stavebních úprav spojených s rekonstrukcí sociálního zařízení byla instalace technologie na využití dešťové a šedé vody v objektu školy. Jímaná dešťová voda slouží k zalévání trávníků, kropení dvora a splachování toalet. Šedá voda po přečištění a dezinfekci UV lampami slouží rovněž ke splachování.

„Hospodaření s vodou je součástí koncepce Chytřejší kraj pro Liberecký kraj, jejímž cílem je nasměrovat aktivity kraje v oblasti využívání chytrých technologií tak, aby pozitivně ovlivňovaly život obyvatel. V minulém ročníku soutěže Chytrá města jsme získali za akční plán této koncepce ocenění v kategorii vize/idea Smart city a tím, že jsme nyní uspěli s konkrétním projektem rovněž v této soutěži jen dokazuje, že jsme se vydali správnou cestou,“ uvedl radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova Jiří Ulvr, který ocenění převzal.

Projekt získal podporu z Operačního projektu životní prostředí. „Jednou z cest, jak nahradit absenci systémových financí do oprav, rekonstrukcí a výstavby školské infrastruktury z rozpočtu státu nebo Evropské unie je využití podobných projektů, navíc šetrných k životnímu prostředí,“ podotýká Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

„Jednoznačně jde o jednu z inovativních investic Libereckého kraje, která řeší nedostatek vody a lepší hospodaření s vodou jako cenným zdrojem. Náklady na jeho realizace dosáhly necelých deseti milionů korun (9.637.448 Kč), kdy se nám podařilo něco přes 7 milionů získat z dotací,“ popsal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku investic, veřejných zakázek a informatiky. Podrobněji se s tímto projektem mohou zájemci seznámit i v mapě investic Investice | Mapa investic | Liberecký kraj (kraj-lbc.cz)

Cílem je postupně vybavit co největší počet budov a areálů v majetku kraje oddělenými rozvody a technologiemi na využívání šedé vody. Liberecký kraj tento přístup zavedl do standardizovaného projekčního postupu, tedy již nyní jsou u všech chystaných staveb či rekonstrukcí zvažovány možnosti uplatnění tohoto řešení.

„Jsem rád, že řešení dešťové a šedé vody se stalo zvažovanou součástí projektů kraje. Zodpovědná práce s vodou může pomoci v nadcházejících klimatických změnách adaptovat urbanizovanou krajinu novým podmínkám. Šetrné zacházení s vodou by mělo být součást každodenního života,“ doplnil Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

Kraj zároveň úzce spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci, kde se technologiemi na čištění vody zabývají a dává tak příležitost pro jejich vyzkoušení a aplikaci dalším inovativním a efektivnějším nápadům.