Hodina Země: Klima už jsme změnili, teď se pojďme změnit my

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Hodina Země0

tma.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Obce v České republice tradičně při Hodině Země dávají symbolickým zhasnutím najevo, že jim ochrana klimatu není lhostejná. Zhasínají veřejné osvětlení, nasvícení památek a veřejných budov.

Co je Hodina Země

Hodina Země je každoroční mezinárodní klimatická akce založená Světovým fondem na ochranu přírody (WWF), která se pořádá vždy poslední sobotu v březnu (až na výjimky kvůli Velikonocům). Domácnosti, podniky i veřejné instituce a zejména významné kulturní památky při ní po dobu jedné hodiny, vždy od 20.30 do 21.30 místní času, vypínají své osvětlení a elektrické spotřebiče, na podporu zvýšení informovanosti o změnách klimatu.

Města a ochrana klimatu

Města (obecněji sídla) jsou klíčovými hráči v⁠ ochraně klimatu. O⁠ něco více než polovina světové populace nyní žije ve městech a do roku 2050 to podle předpovědí vzroste na 70 procent. Městské obyvatelstvo je zodpovědné za více než 70 pro­cent celosvětových emisí.

Role sídel, v⁠ nichž se odehrává valná část aktivit společnosti, je považována za stěžejní v⁠ oblasti mitigace. Například proto, že 40⁠ % spotřeby energie v⁠ EU připadá na budovy – obytné i⁠ administrativní, zdravotnické, školské atd., další významná část emisí připadá na mobilitu. I⁠ v⁠ oblasti adaptace stojí před sídly velké úkoly například z⁠ důvodu překonávání vln veder či problémů s⁠ nedostatkem vody v⁠ důsledku dlouhotrvající­ho sucha. Tato klíčová role sídel vyústila i⁠ v⁠ řadu iniciativ, které ochraně klimatu na místní úrovni napomáhají sdílením nástrojů a příkladů dobré praxe.

Do loňské Hodiny Země 2020 se zapojilo 124 obcí.

Letošní Hodina Země

Letošní Hodina Země 2021 se koná i v době přetrvávající pandemie covidu-19, převážně online sobotu 27. března 2021 od 20.30 do 21.30.

• Místa, kde se akce zúčastní, si můžete prohlédnout na mapě
  • Seznam přihlášených a jejich závazků si můžete prohlédnout i ve formě tabulky

Více informací o Hodině Země a formulář k přihlášení najdete zde.