Klima už jsme změnili, teď se pojďme změnit my! Kdy? V sobotu 25. března od 20.30 do 21.30.
Hodina Země je každoroční mezinárodní akce, jejímž cílem je atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Hodina Země povzbuzuje jednotlivce, obce a organizace k zhasnutí světel na dobu jedné hodiny od 20.30 do 21.30. Akci vymyslel Světový fond na ochranu přírody (WWF) a první ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa. Přidejte se i Vy, jako jednotlivce, obec, firma nebo památka.
Pro obce
K Hodině Země se připojují všichni, kdo si uvědomují naše ohrožení klimatickou krizí způsobenou zejména používáním fosilních paliv – uhlí, ropy, zemního plynu. Obce tradičně při Hodině Země dávají symbolickým zhasnutím najevo, že jim ochrana klimatu není lhostejná. Zhasínají veřejné osvětlení, nasvícení památek a veřejných budov. A nebo se do (nově od roku 2023) do Hodiny Země zapojí svým ambiciózním klimatickým závazkem.
Východiskem z klimatické krize, na němž se shoduje svět i Evropa, je cesta k uhlíkové neutralitě, opuštění fosilních paliv, dekarbonizace. Cílem je dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, což je závazek EU, ke kterému přistoupila i Česká republika. Abychom odvrátili nejhorší hrozby, je třeba začít s dekarbonizací hned a pokračovat velmi rychle. Nezbytné je minimálně 55% snížení evropských emisí skleníkových plynů do roku 2030 v porovnání s rokem 1990.
Role měst, městysů a vesnic je velmi významná a bude i nadále růst. Spočívá v přípravě strategických plánů na dosažení uhlíkové neutrality, v pozornosti věnované využívání obnovitelných zdrojů energie, v důrazu na úspory energie v budovách – při výstavbě, rekonstrukcích i provozu.
Ochrana klimatu v obcích šetří nejen zdraví lidí a přírodu, ale také finance. Jen úspory na energetice mohou městům přinést každoročně miliony korun zpět do rozpočtu.
Komentáře