Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Hodina Země 2023

| zdroj: Ekologický institut Veronica0

vesnice_tma.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Klima už jsme změnili, teď se pojďme změnit my! Kdy? V sobotu 25. března od 20.30 do 21.30.

Hodina Země je každoroční mezinárodní akce, jejímž cílem je atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Hodina Země povzbuzuje jednotlivce, obce a organizace k zhasnutí světel na dobu jedné hodiny od 20.30 do 21.30. Akci vymyslel Světový fond na ochranu přírody (WWF) a první ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa. Přidejte se i Vy, jako jednotlivce, obec, firma nebo památka.

Pro obce

K Hodině Země se připojují všichni, kdo si uvědomují naše ohrožení klimatickou krizí způsobenou zejména používáním fosilních paliv – uhlí, ropy, zemního plynu. Obce tradičně při Hodině Země dávají symbolickým zhasnutím najevo, že jim ochrana klimatu není lhostejná. Zhasínají veřejné osvětlení, nasvícení památek a veřejných budov. A nebo se do (nově od roku 2023) do Hodiny Země zapojí svým ambiciózním klimatickým závazkem.

Východiskem z klimatické krize, na němž se shoduje svět i Evropa, je cesta k uhlíkové neutralitě, opuštění fosilních paliv, dekarbonizace. Cílem je dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, což je závazek EU, ke kterému přistoupila i Česká republika. Abychom odvrátili nejhorší hrozby, je třeba začít s dekarbonizací hned a pokračovat velmi rychle. Nezbytné je minimálně 55% snížení evropských emisí skleníkových plynů do roku 2030 v porovnání s rokem 1990.

Role měst, městysů a vesnic je velmi významná a bude i nadále růst. Spočívá v přípravě strategických plánů na dosažení uhlíkové neutrality, v pozornosti věnované využívání obnovitelných zdrojů energie, v důrazu na úspory energie v budovách –⁠⁠⁠ při výstavbě, rekonstrukcích i provozu.

Ochrana klimatu v obcích šetří nejen zdraví lidí a přírodu, ale také finance. Jen úspory na energetice mohou městům přinést každoročně miliony korun zpět do rozpočtu.

Chceme se zaregistrovat k Hodině Země

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ