Hliníkové plechovky jsou nejrecyklovanější nápojový obal

| zdroj: Mezinárodní institut pro hliník/ Ewing s. r. o.0

plechovky2.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Mezinárodní institut pro hliník (International Aluminium Institute (IAI)) zpracoval studii, která analyzovala celý proces recyklace jednorázových nápojových obalů v pěti klíčových regionech světa. Výsledky hovoří jednoznačně, vítězem je hliník, konkrétně hliníkové plechovky. Proč tomu tak je?

Studie zkoumala nápojové obaly z hliníku, skla a plastu (PET)

Studie porovnávala recyklaci tří nejpoužívanějších materiálů na výrobu jednorázových nápojových obalů – hliníku, skla a plastu (PET). Institut IAI se sídlem v Londýně zadal zpracování studie společnosti Eunomia Research and Consulting. Zkoumaly a zpracovávaly se údaje z pěti regionů: Brazílie, Číny, Evropy, Japonska a USA.

Studie se zaměřila na ztráty vznikající při zpracování hliníkových plechovek a skleněných i plastových (PET) lahví po skončení jejich životnosti. Zkoumala také sběr, třídění, znovuzpracování a tepelné zpracování, recyklaci v uzavřené smyčce a recyklaci v otevřené smyčce.

"71 % všech hliníkových plechovek je recyklováno.

V průměru je to o 34 % více než skleněných a PET lahví."

Výsledky studie

Výsledná data ukazují, že přes 70 % materiálu užitého v hliníkových plechovkách je recyklováno do nových produktů, je to tedy téměř dvojnásobek oproti sklu (34 %) nebo plastu (40 %).

Ačkoli celý potenciál recyklace nebyl zatím naplněn u žádného typu nápojového obalu, hliník v tomto ohledu překonává sklo i plast (PET), a to ve všech fázích systému odpadového hospodářství. Hliníkové plechovky jsou dnes nejrecyklovanějším nápojovými obalem na světě. Efektivita procesu třídění, znovuzpracování a termálního zpracování po odběru od spotřebitele dosahuje u hliníku plných 90 % oproti 67 % u skla a 66 % u PET lahví.Hliník lze tedy označit za nejvhodnější materiál pro cirkulární ekonomiku. To je obzvlášť důležité v dnešní době, kdy se zabýváme možnostmi snížení emisí uhlíku pomocí recyklace,“ vysvětluje Ramon Arratia ze společnosti Ball Corporation, jednoho z lídrů ve výrobě nápojových plechovek.
Principu tzv. cirkulární ekonomiky podle studie nejlépe vyhovují hliníkové plechovky. Ukazuje se, že ve srovnání s hliníkovými plechovkami končí větší podíl skleněných a plastových lahví na skládkách z důvodu nedostatečného sběru. Mimoto u PET a skleněných lahví dochází v procesu recyklace k třikrát vyšším ztrátám než u hliníkových plechovek.

Procento hliníkových plechovek, které se po skončení jejich životnosti daří sbírat, je přibližně o 18 % vyšší než v případě PET lahví a o 30 % vyšší než u skleněných lahví.Na skládkách a ve vodních tocích končí větší podíl PET lahví a jednorázových skleněných obalů z důvodu nedostatečného třídění odpadu. V kontextu dekarbonizace to pravděpodobně přispěje k vyšší poptávce po recyklovaném i primárním hliníku,“ upřesňuje Andrew Wood, výkonný ředitel pro strategii a rozvoj obchodu ve společnosti Alumina Limited.

Kde dochází ke ztrátám v procesu recyklace

hliníkové plechovky_studie.png
skleněné lahve_studie.png
pet_lahve_studie.png

Odpad jako cenný zdroj
„Systémy sběru a třídění jsou nezbytné ke zvýšení míry opětovného zpracování druhotných surovin a využití plného potenciálu nekonečně recyklovatelných materiálů. Potřebujeme oficiální rámec, který bude podporovat systémy skutečné recyklace, kde jsou nápojové obaly na konci životnosti znovu a znovu recyklovány, a to beze ztráty kvality. Hliník je ideální materiál pro mnohonásobně opakované zpracování na tentýž produkt.Musíme zároveň o použitých produktech přestat uvažovat jako o odpadu, ale jako o cenném zdroji – znovu využívat existující materiál k výrobě nových obalů, a tím šetřit cenné přírodní zdroje a energii a snižovat emise,“ říká Emilio Braghi ze společnosti Novelis/ Novelis Europe, která jako přední zpracovatel použitých nápojových plechovek Novelis celosvětově recykluje více než 70 miliard plechovek ročně.

Podrobnější informace o výsledcích této studie najdete na webové stránce https://international-aluminium.org/resource/aluminium-beverage-can-study/.

hliník.png
International Aluminium