Hejtman nabízí pomoc při likvidaci skládky u Nabočan

| autor: Pardubický kraj0

Hejtman nabízí pomoc při likvidaci skládky u Nabočan

„V letošním roce jsme zahájili druhou etapu modernizace silnice II/32246 přes Podbor, která je hojně využívána řidiči při cesta do Pardubic jako alternativní trasa k cestě přes Holice. Proto byl také stav silnice již velmi špatný, a to jak v úseku od železničního přejezdu směrem do obce, ale také v samotném průtahu obcí, který jsme opravili v loňském roce. V kombinaci s uzavírkou části státní silnice I/17 přes Kočí musí nyní řidiči volit často komplikovanější cestu na Chrudim. Odměnou jim však bude nový moderní povrch,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který se starostou hovořil také rekonstrukci místních komunikací včetně přeložek sítí.

Významné projekty připravuje město v rámci zámeckého areálu, který je od roku 2010 v majetku města. Po roce 1945 byl v zámku umístěn Dětský domov se školou a Středisko výchovné péče. „Město plánuje další rozvoj zámeckého areálu, ve kterém přes léto funguje například letní kino, hřiště na discgolf či pétanque. Důležité je však vyřešit majetkoprávní záležitosti především se státem, které v tuto chvíli brání dalšímu rozvoji lokality. Dalším problémem je samozřejmě nákladnost rekonstrukce celé budovy, ve které dříve sloužil diagnostický ústav. Zámek byl tedy upraven pro ubytování dětí a dnes je z velké části vybydlený a chátrá,“ řekl hejtman. Zámek si však i přes jeho současný stav vybrali norští filmaři pro natáčení seriálu Atlantic Crossing.

Starosta informoval hejtmana také o problematice skládky u Nabočan, které se nachází přibližně tři kilometry od Hrochova Týnce směrem na Chrudim. „Stejně jako například v Boru u Skutče nebo Brněnci je zde problém s původcem znečištění, který samozřejmě není znám. Budu chtít jednat s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, jelikož část pozemků údajně patří státu. Na skládce se dnes nachází de facto vše možné od pneumatik přes kuchyňské spotřebiče až po nábytek. V minulosti byl na Ministerstvu životního prostředí vyhlášen dotační titul, který by bylo možné zřejmě aplikovat i také na tento příklad. Je však nutné prověřit všechny okolnosti vzniku skládky a debatovat o vlastnících pozemku,“ řekl hejtman Netolický.

Zámek

Interiéry