Firma provozovala bioplynovou stanici v rozporu s integrovaným povolením. Dostala pokutu 250 tisíc korun

| zdroj: ČIŽP0

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Plzni jí za porušení zákona o integrované prevenci uložili pokutu 250 tisíc korun, která nabyla 31. března 2020 právní moci.

Na základě podnětu provedli v červenci 2019 inspektoři ČIŽP kontrolu Bioplynové stanice Svojšín. „Firma zde od června do července 2019 skladovala 22,31 tun biologicky rozložitelného odpadu z kuchyní a stravoven, u kterého navíc nebyla provedena patřičná hygienizace ohřevem. Přitom podle závazných podmínek musí být tyto materiály skladovány v zařízení co nejkratší dobu, maximálně 48 hodin. Kuchyňské odpady tak zákonitě kvasily a jejich zápach se šířil do okolí. Zároveň došlo k intenzivnímu množení mikrobiální flory včetně patogenů, které zvyšují riziko šíření infekcí a parazitů,“ řekla Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Plzni.

Firma také od ledna do července 2019 neprováděla mikrobiologické rozbory digestátu (organického hnojiva) v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady, ačkoli jí to stanovené podmínky ukládaly jedenkrát za tři měsíce.

Foto: zdroj ČIŽP/ Firma skladovala biologicky rozložitelný odpad z kuchyní a stravoven, u kterého navíc nebyla provedena patřičná hygienizace ohřevem