Finance pro obce na péči o zeleň

| zdroj: Mgr. Martin Kubica, ředitel Sekce realizace projektů ochrany životního prostředí SFŽP0

mesto7.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Projekty na výsadbu a péči o zeleň nabývají na důležitosti a právem stojí v centru zájmu měst a obcí i samotných občanů. Na jejich financování lze čerpat státní podporu. Jaké jsou v oblasti dotací možnosti a jaký je výhled do blízké budoucnosti?

Národní program Životní prostředí

Výzva č. 4/2021 – Výsadba stromů (individuální projekty)

• Alokace: 200 mil Kč
  • Výše podpory: 151 tis. - 250 tis. Kč/ projekt
  • Míra podpory: 100 % způsobilých výdajů
  • Příjemci podpory: všechny subjekty s prokazatelným vztahem k místu realizace projektu (s výjimkou politických stran)
  • Místo realizace: veřejně přístupná místa, uzavřené vnitrobloky bytových domů - lze podpořit například výsadbu na školní zahradě, před bytovými domy apod.
  • Příjem žádostí: do 30. 12. 2023, nebo do vyčerpání alokace
  • Jednokolový nesoutěžní systém výzvy

Pokud by nestačila alokace, je připraveno navýšení. Podpora se poskytuje ex post. Předpokládá se zapojení místních komunit při sázení stromů, práce tak není způsobilým výdajem, je třeba strom zasadit a následně o něj pečovat.

Není podpora na jehličnaté stromy, ale jen listnaté a stanovištně vhodné (nemusí být geograficky původní).

Způsobilé výdaje pro jednotlivá dílčí opatření:

• materiál související s výsadbou, ochranou, ošetřením a péčí o stromy (sazenice, substrát, kotvení, ochrana kmene stromu, hnojivo, drenáž...) a následnou péčí
  • technologie k zajištění závlahy (např. zavlažovací vaky) - 1000 Kč na strom, doba udržitelnosti 3 roky, následně péče 7 let
  • odborný posudek a odborný dozor
  • publicita - 500 Kč/ projekt – není potřeba cedulka na každém stromě

Nepatří sem práce spojená s výsadbou, kácení stromů, pořízení nebo pronájem nástrojů či nářadí.

Výše podpory – součet:

1. Kategorie stromů dle tabulky
  2. technologie pro závlahu dle tabulky
  3. odborný posudek + odborný dozor → max. 10 % z celkové výše podpory
  4. publicita do max. výše 500 Kč
Kategorie stromu Pořízení stromu Pořízení závlahy
Listnatý/ovocný špičák 1 050 Kč/ks 1 000 Kč/ks
Listnatý strom, obvod kmínku v 1 metru: 8-10 cm 1 700 Kč/ks 1 000 Kč/ks
Listnatý strom, obvod kmínku v 1 metru: 10-12 cm 3 300 Kč/ks 1 000 Kč/ks
Listnatý strom, obvod kmínku v 1 metru: 12 cm a více 5 000 Kč/ks 1 000 Kč/ks

Podmínky výzvy:

• Jeden žadatel → jedno katastrální území → jedna žádost (Každému žadateli na jednom katastrálním území je umožněno podat jednu žádost, ale v jedné obci můžou žádat například technické služby, obec, sdružení vlastníků apod.)
  • Manuál sázení stromů (www.sazimebudoucnost.cz/manual-stromy)
  • Souhlas vlastníka pozemku
  • Odborný dozor s relevantním vzděláním v oboru zahradnictví, zahradní a krajinářské tvorby či lesnictví
  • Odborný posudek – dle podmínek výzvy, odborně způsobilá osoba
  • Následná dokončovací a rozvojová péče po dobu alespoň 3 let od ukončení realizace
  • Udržitelnost projektu a jeho výstupů 10 let od ukončení výsadby
  • Registrace výsadby do mapy výsadeb na portálu www.sazimebudoucnost.cz
  • Výsadba stromů k podnikatelským účelům + výsadba na pozemcích plnících funkci lesa → NE
  • Sledovaný indikátor - počet vysazených stromů

Výzva č. 5/2021 – Výsadba stromů (grantová schémata)

Alokace: 150 mil Kč

Výše podpory: 300 tis. – 5 mil. Kč/ projekt

Míra podpory: 100 % způsobilých výdajů, zálohová platba

Příjemci podpory: nestátní neziskové organizace se zkušeností s poskytováním podpory, MAS

Příjem žádostí: do 30. 12. 2023, nebo do vyčerpání alokace

Předmět podpory: zprostředkování zajištění výsadby stanovištně vhodných listnatých stromů s multiplikací zdrojů na výsadbu (zapojení soukromých prostředků + osvětové akce).

Podpora se poskytuje ex ante.

Podmínky výzvy

Způsobilé výdaje a podmínky pro konečné příjemce – obdoba výzvy 4/2021

Povinnost nositelů grantů zajistit předpoklad pro plnění podmínek

Povinnost nositelů grantů zajistit další zdroje k dotaci SFŽP min 1:1

Povinnost nositelů grantů vézt evidenci podpořených projektů

Sledovaný indikátor - počet vysazených stromů, - počet realizovaných osvětových akcí

OPŽP 2021-2027

Specifický cíl 1.3 Podpora přizpůsobení se změnám klimatu, prevence rizik a odolnosti vůči katastrofám

Projekty s celkovými náklady do 200 000 € - metoda zjednodušeného vykazování – jednorázová částka (AOPK)

Projekty s celkovými náklady nad 200 000 € - dle skutečných nákladů (SFŽP)

Způsobilé přímé realizační výdaje na projekt - 200 - 250 tis. Kč dle typu opatření.

Fond soudržnosti, dotace max. do 85 % celkových způsobilých výdajů popř. dle typu opatření.

První výzvy – polovina roku 2022.

Tvorba nových a obnova stávajících vegetačních prvků a struktur

• založení a/nebo obnova vegetačních krajinných prvků – stromořadí, solitérní stromy, travobylinné porosty, meze, remízy, větrolamy, průlehy, zasakovací pásy, zemní hrázky, svodné příkopy (stabilizace drah soustředěného povrchového odtoku např. zatravněním) přírodě blízkým způsobem
  • obnova extenzivních sadů, které jsou součástí registrovaných významných krajinných prvků (VKP) nebo skladebných prvků ÚSES,
  • založení a/nebo obnova skladebných prvků ÚSES a interakčních prvků,
  • založení a/nebo obnova zatravněných pásů s doprovodnými dřevinami.

Zakládání a obnova veřejné sídelní zeleně

• Zakládání a obnova ploch a prvků veřejné zeleně (parků, zahrad, sadů, uličních stromořadí, alejí, lesoparků, remízů, průlehů) a zlepšení jejich funkčního stavu včetně dokončovací a rozvojové péče
  • Minimální způsobilé přímé realizační výdaje na projekt - 250 000 Kč
  • Dotace max. 85 % CZV