Evropský týden mobility začíná 16. září

| autor: Hana Tomášková0

doprava3.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Od roku 2002 si každoročně v období od 16. do 22. září připomínáme problematiku vlivu rozšiřující se dopravy na kvalitu ovzduší zejména ve městech. Akce konané na mnoha místech Evropy chtějí ukázat alternativní způsoby dopravy a zvýšit informovanost o opatřeních směřujících k udržitelné dopravě.

Na předloňské „Kombinuj a jeď!“ a loňské „Projdi se s námi“ v letošním roce navazuje motto Tvůj styl, tvoje volba („Choose your move!“). Každý z nás se totiž může rozhodnout sám, jakému způsobu přepravy dá přednost. Nečekejme pasivně na změny k lepšímu, chovejme se odpovědně už dnes a vytvořme tím tlak, aby ke zlepšení tíživé situace v dopravě došlo co nejdříve.

Praha

Tématem letošního ročníku je Bezemisní mobilita pro všechny. Jak začít využívat carsharing? Dáváte přednost jízdním kolům? - Pojízdný cykloservis nabízí služby zdarma každý den na jiném místě v Praze. Chystá se seminář pro všechny zájemce o další rozvoj bezmotorové dopravy v Praze - laickou i odbornou veřejnost, městské části, Magistrát hl. m. Prahy i nevládní organizace. Praha vysoce převyšuje ostatní regiony ve finanční podpoře na aktivní mobilitu. Co udělat, aby toto tempo udržela i v dalších letech a vyrovnala se v této oblasti ostatním evropským metropolím? A jak může využít připravovanou vládní Koncepci městské a aktivní mobility?

Evropský týden mobility vrcholí obvykle Dnem bez aut. Během něj jsou na místech běžně zaplněných auty vytvořeny pěší zóny s bohatým programem edukačních, sportovních, kulturních a dalších aktivit a atrakcí pro malé i velké. Návštěvníci tak „na vlastní kůži“ zažijí, jak může vypadat zdravější, přátelštější a veselejší město, když utichne hluk od projíždějících aut, pročistí se vzduch a cenný prostor patří lidem.

Den bez aut se v Praze letos uskuteční již 19. září, kdy je sobota a lidé mají čas si užít akce podle libosti od rána až do večera.

Více informací najdete zde, pro další podrobnosti klikněte sem.

Jihlava

Akce spojené s tematikou udržitelné mobility budou letos navíc doprovázet oslavy 111 let od vzniku MHD v Jihlavě. „Letošní rok bude ETM opravdu nabitý zajímavými akcemi od těch nejpovolanějších. Město při něm totiž spolupracuje s místními spolky a organizacemi, které se věnují zdraví, sportu i udržitelné mobilitě. Například s Baseballovým klubem Ježci Jihlava připraví nafukovací odpaliště pro celodenní sportovní program, se střední školou Trivis uspořádá již druhý ročník úspěšného Branného závodu a díky aktivitě spolku Lyžařské Jihlavsko, si budou návštěvníci moci zkusit třeba i jízdu na kolečkových lyžích,“ zve primátorka města Karolína Koubová, která je zároveň političkou zastupující Projekt Zdravé město (PZM), který celotýdenní akci spolupořádá a koordinuje.

Dnem bez aut se opět stane 22. září, kdy v Jihlavě začne druhý ročník akce Pěšky do školy. Té se v loňském roce zúčastnilo více než 800 žáků jihlavských základních i mateřských školek. Akce má motivovat děti i rodiče k využívání zdravé a ekologicky šetrné dopravy do školy – tedy pěší chůzi společně se spolužáky nebo rodiči. „Pokud to epidemiologické podmínky dovolí, rádi bychom kampaň zahájili setkáním žáků na Masarykově náměstí, odkud by se poté vydali pěšky do svých škol,“ informuje Alice Jandejsková, koordinátorka PZM a MA21.

Letošní ETM bude výjimečný také oslavou 111 let MHD v Jihlavě. Na Masarykově náměstí se v sobotu a v neděli společně sejdou asi dvě desítky historických i nejmodernějších vozidel MHD, a to jak plynových autobusů a nových trolejbusů ale také jejich parciálních bateriových příbuzných.

Další informace najdete zde.

Ústí nad Labem

Letošní téma „Mobilita s nulovými emisemi pro všechny“ odráží ambiciózní cíl uhlíkově neutrálního evropského kontinentu do roku 2050 i nutnost jeho dostupnosti pro všechny. Zdravé město Ústí nad Labem ve spolupráci s mnoha významnými místními partnery připravilo několik zajímavých akcí, určených jak pro děti, tak pro dospělé. V rámci této osvětové kampaně chce upozornit na možnosti využívání udržitelných způsobů dopravy, které nezatěžují životní prostředí a kvalitu života ve městě tolik jako doprava automobilová nebo na bezpečnost účastníku silničního provozu.

I v letošním ročníku se ve spolupráci s DÚK podařilo vyjednat v rámci Dne bez aut 22. 9. den dopravy v MHD ZDARMA (půjde o jednorázovou akci na bezplatnou přepravu osob a zavazadel v rámci městské hromadné dopravy v tarifní zóně 101 Ústí nad Labem). Bezplatnou přepravu finančně podpořil Ústecký kraj.

Pro další informace klikněte zde.

Hradec Králové

Město Hradec Králové cílí na využívání veřejné dopravy, budování cyklostezek a zkvalitnění pěších zón tak, aby byla posílena udržitelnost dopravy, ochrana životního prostředí a zejména kvalita ovzduší ve městech. Nezapomíná ani na obyvatele s hendikepem.

Další informace jsou k dispozici zde.

Zdroj: cistoustopou.cz/ Praha.eu/ Jihlava.cz/ usti-nad-labem.cz/ hradeckralove.org