Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Evropský týden mobility 2019

| autor: Hana Tomášková| zdroj: NSZM ČR0

Evropský týden mobility 2019

Také letos se do kampaně zapojí členové Národní sítě Zdravých měst, kteří byli již mezi jejími prvními realizátory v Česku.

Kampaň představuje ideální příležitost prezentovat alternativy udržitelné mobility občanům, vysvětlit problémy, se kterými se města a obce potýkají, s cílem vyvolat změny v chování a učinit pokrok směrem k vytvoření udržitelnější dopravní strategie pro Evropu.

Lidské tělo je uzpůsobené k pohybu, přesto v moderním světe se většina práce, ale i zábavy odehrává v sedě. V práci převážně sedíme, sedíme i za volantem automobilu nebo ve vlaku či autobuse při cestě do práce. A večer, abychom si odpočinuli, si pro změnu sedneme před televizi. Chůze je přitom nejpřirozenější druh pohybu, který nevyděsí ani nesportovně založené lidi. Právě proto by se měla stát součástí každého dne. A ten, pro koho je procházka přece jen trochu nuda, může nasednout na kolo nebo koloběžku. Čím víc lidí bude chodit pěšky nebo jezdit na kole, tím hezčí budou naše města a obce a tím zdravější i obyvatelé v nich.

Jako vyvrcholení Evropského týdne mobility se ve velkých Evropských metropolích již tradičně koná akce Den bez aut. Jedná se o počin na podporu bezmotorové dopravy ve městech, letos s podtitulem „Projdi se s námi“.

Hlavní město Praha se v letošním roce rozhodlo přistoupit k pořádání Dnů bez aut nejen na celopražské úrovni, ale také na úrovni jednotlivých městských částí. K výzvě se jich připojilo pět.

Například v Praze Dolních Měcholupech chystají Měcholupskou šlapku, 12. ročník cyklistického setkání amatérů. Doprovodný program zahrnuje třeba jízdu na koloběžkách, vyzkoušení skákacích bot, lekci inline nebo Nordic Walking, případně zajímavé výtvarné, vědecké a zábavné dílničky pro děti.

Město Prachatice se i letos připojí k celoevropské kampani Evropský týden mobility,“ říká Marie Peřinková, koordinátorka projektu Zdravé město a MA21 z Prachatic a dodává: Hlavním tématem kampaně je „Bezpečná chůze a jízda na kole“ se zaměřením na způsob dopravy a pohybu, který je příliš často podceňován: chůzi.“

Chůze i jízda na kole jsou aktivními formami dopravy a jsou rozhodující pro budoucnost našich měst a obcí napříč Evropou. „Před 50 lety jsme chodili nebo jezdili na kole pouze tehdy, pokud jsme si nemohli dovolit auto. Nyní si evropská, ale i některá česká města již nemohou dovolit naše přílišné spoléhání na auto,“ dodává Marie Peřinková.

Městský úřad Hlučín hned v úterý 17. 9. odstartuje týden mobility tím, že podpoří projekt "Na úřad bez aut!" Letošní rok je zaměřený především na chůzi a následně na cyklistiku. Všichni zaměstnanci úřadu, kteří se rozhodnou akci podpořit, budou mít na sobě speciální tričko. Hlučín se snaží již od loňského roku zapojovat do projektu také příspěvkové organizace města.

Přehled aktivit a další informace k ETM ve Zdravých městech, obcích a regionech naleznete na webu NSZM: ZdravaMesta.cz/etm

Zapojeny jsou zatím tyto obce a města:

Brno

Dačice

Hlučín

Jihlava

KRAJ VYSOČINA

Litoměřice

Praha-Dolní Měcholupy

Prachatice

Prostějov

Štětí

Třebíč

Ústí nad Labem

Znojmo

Od svého zavedení v roce 2002 se vliv EVROPSKÉHOTÝDNEMOBILITY neustále rozrůstá, a to jak v Evropě, tak i po celém světě. V roce 2018 kampaň překonala rekord v počtu účastníků; v průběhu tohoto týdne se pořádaly aktivity v 2 792 městech a 54 zemích*," uzavírá Marie Peřinková.

Více informací najdete na webu Ministerstva životního prostředí, které je hlavním koordinátorem této kampaně, a na mezinárodním webu kampaně.


Foto: ilustrační/ Pixabay


údaje z manuálu, který je k ETM vydáván. 

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert