Evropská investiční banka (EIB) podepsala se Středočeským krajem úvěr

| zdroj: Středočeský kraj0

epc2.JPG
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Středočeský plán regionálního rozvoje na rok 2014-2020 zahrnuje pět rozvojových priorit pro region: podnikání a zaměstnanost, infrastruktura a územní rozvoj, lidské zdroje a vzdělávání, venkov a zemědělství a životní prostředí.

Evropská investiční banka (EIB) podepsala se Středočeským krajem úvěr ve výši 1,3 miliardy korun (ekvivalent 48 milionů Euro) z celkového úvěrového rámce schváleného EIB ve výši 3,05 miliardy korun (ekvivalent 112 milionů EUR). Úvěr bude sloužit na zlepšení a investice ve zdravotní péči, dopravě, sociální péči a vzdělávací infrastruktuře a také investice v oblasti zajištění energetické hospodárnosti veřejných budov. Umožní zdravotnické infrastruktuře dosáhnout vyšší efektivity, vyšší kvality služeb, úspor energie a lepší připravenosti na mimořádné události, zejména při zvládání pandemií, jako je COVID-19.

Investice v sektoru dopravy bude zahrnovat zlepšení vnitro-regionální konektivity, což bude v důsledku znamenat zlepšení stavu silnic, zvýšení bezpečnosti a snížení dopravních zácp. Tento projekt bude dále zaměřen i na zlepšení kvality veřejných služeb v sektoru vzdělávání a kultury, díky rekonstrukcím a sanacím vybraných budov.

EIB Vice-President Lilyana Pavlova dodává: „Podpora soudržnosti, aby každý evropský region mohl plně využít svůj potenciál, je jedním z původních funkcí EIB a nyní je více než kdy jindy jednou z našich priorit. Jsem velmi potěšená, že mohu toto partnerství se Středočeským krajem podepsat během Evropského týdne regionů a měst. Jsem přesvědčená, že naše společné projekty přispějí k vybudování udržitelné a odolné infrastruktury, která umožní regionu vyrovnat se se současnými i budoucími ekonomickými a klimatickými výzvami. Společně zvýšíme atraktivitu regionu a zvýšíme ekonomické příležitosti a kvalitu života všech občanů.“

„Jednání o úvěru probíhala téměř přesně rok. Financování Středočeskému kraji zajistí plynulou  přípravu a realizaci investic bez ohledu na krajské volby. Úvěr bude v následujících čtyřech letech ve Středočeském kraji čerpán na základě jednotlivých žádostí a smluv. První čerpání by mělo být ještě v letošním roce. Úvěr bude čerpán na celkem 52 projektů, z toho je 17 projektů z oblasti zdravotnictví (2 miliardy korun), 15 projektů v oblasti silniční dopravy (449 milionů korun), 2 projekty z oblasti školství (176 milionů korun), 4 projekty z oblasti sociálních věcí (255 milionů korun) a 14 projektů v oblasti energetických úspor (152 miliony korun),“ upřesňuje náměstek hejtmanky pro oblast financí a evropských fondů Gabriel Kovács (ANO 2011).

Toto nové financování EIB přispívá na rozvoj plánů Středočeského kraje, využití pozemků a přispívá k regionálním plánům rozvoje a územního rozvoje Středočeského kraje, jejichž cílem je zlepšit páteřní infrastrukturu regionu a tím posílit ekonomiku a zlepšit kvalitu veřejných služeb v regionu. Opatření energetické účinnosti zahrnutá v projektu sanace a výstavby nových veřejných budov jsou v souladu s energetickou politikou Středočeského kraje. Jako prioritní region soudržnosti dostávají Střední Čechy podporu EU také na realizaci svých rozvojových plánů.