Evropanům klesla produkce komunálního odpadu skoro o 20 procent na osobu

| autor: Redakce| zdroj: Eurostat0

Eurostat
zdroj: Eurostat

V roce 2022 bylo množství komunálního odpadu vyprodukovaného na osobu v EU 513 kg, o 19 kg nebo chcete-li o 4 % na osobu méně než v roce 2021, kdy Evropan vyprodukoval 532 kg a o 46 kg více než v roce 1995.

Produkce komunálního odpadu se mezi členskými státy EU značně lišila. Podle Eurostatu vyprodukovali nejvíce SKO „na hlavu“ v Rakousku – 827 kg. Obyvatelé Dánska vyhodili v roce 2022 787 kg a Lucemburští 720 kg. Nejméně bylo produkovali lidé v Rumunsku (301 kg), Polsku (364 kg) a Estonsku (373 kg).

eurostat_graf

Rozdíly mezi zeměmi odrážejí rozdíly ve vzorcích spotřeby. Velkou roli hraje ekonomické bohatství a kvalita nakládání s komunálním odpadem. Země se liší v tom produkci živnostenského odpadu a odpadu z domácností.

249 kg na osobu recyklovaných v EU

Pokud jde o recyklaci, EU registrovala v průměru 249 kg na osobu, což je méně než v roce 2021 průměr 264 kg na osobu.

eurostat_graf2

Nejvyšší množství recyklovaného odpadu na osobu mělo Rakousko (516 kg), Dánsko (411 kg) a Německo (409 kg). Naopak nejnižší množství mělo Rumunsko (36 kg), Malta (75 kg) a Řecko (90 kg).