Ekologické dny Olomouc 2024 jako inspirativní prostor pro všechny

| zdroj: Sluňákov, centrum ekologických aktivit města Olomouce0

Olomouc_at_night_-_panoramio
zdroj: wikimedia.org

Festival Ekologické dny Olomouc, který proběhne od 12. do 27. dubna, nabízí tradičně bohatý program a je pozvánkou do jarní přírody – na výlety, besedy, výstavy nebo edojarmark. Tématem letošního 34. ročníku je pestrost v krajině a společnosti a volně se inspiruje básní Bohuslava Reynka „Blázen jsem ve své vsi“.

Festival zahájí v pátek 12. dubna komentovaná prohlídka areálu Domu přírody Litovelského Pomoraví v Horce nad Moravou, která je zároveň oslavou 10 let od jejího vzniku. Vycházky se zúčastní autoři všech uměleckých instalací: František Skála, Miloš Šejn, Marcel Hubáček a Miloslav Fekar, který mimo jiné představí zcela nové umělecké objekty v areálu. Na procházku naváže koncert Františka Skály a Třaskavé směsi v Centralu, novém prostoru Muzea umění Olomouc, které je významným spolupořadatelem festivalu.

Centrálním bodem programu jsou besedy (18. – 21. dubna) s předními osobnostmi přírodních i společenských vědních oborů. Na toto setkání zve jedna z přednášejících, religionistka Zuzana Kostićová: „Snad nejlepší podobná akce v republice, na kterou se rok od roku těším víc a víc, a její program víkendových besed, které propojují nejen přírodovědce, ale i filozofy, vědce z nejrůznějších oborů, umělce a veřejnost. To vše v nenapodobitelném prostředí kousek od Olomouce.“ Na přednášky celé palety kreativních a inspirací hýřících hostů (například Stanislava Komárka, Jiřího Sádla, Elišky Fulínové, Pavla Barši a mnoha dalších) je vstup volný.

Festivalovou nabídku obohatí také výstavy, oblíbené výlety, procházky do krajiny, beseda o klimatu s účastí ministra životního prostředí Petra Hladíka (ve spolupráci s Divadlem na cucky) konaná 15. dubna.

Největší akcí je tradičně EDOjarmark s bohatým environmentálním a kulturním programem a festivalovým koncertem Climate Lament (Michal Prokop & Framus Five, Bert & Friends, RAZAM a Iva Marešová, Bombarďák a další).

Letos se festival otevřel i spřízněným organizacím a jejich nápaditým aktivitám, které rozvíjejí vztah člověka a přírody (OPEN EDO). Lidé se tak mohou účastnit Ekologických dnů na mnoha místech nejen v České republice, ale také v zahraničí. OPEN EDO je tak velkou radostí ze společného sdíleného zájmu o společenskou diskusi nad důležitými tématy a environmentálními problémy.

Festival Ekologické dny Olomouc jsou největším environmentálním festivalem v České republice, který již od roku 1990 pořádá centrum ekologických aktivit města Olomouce – Sluňákov.

Podrobný program naleznete na www.ekologickednyolomouc.cz.