Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Ekocentrum Prales slaví druhé narozeniny, pozvalo děti a otevřelo nový objekt Dřevák

| autor: Praha.eu0

Ekocentrum Prales slaví druhé narozeniny, pozvalo děti a otevřelo nový objekt Dřevák

Dřevostavba Dřevák se nachází v horním areálu ekocentra na místě, kde dříve stával zchátralý domek zahradníka původní okrasné školky, která v areálu, v němž se nyní nachází ekocentrum, fungovala do roku 2015. Dřevák byl stavebně dokončen koncem roku 2018. Lesům hl. m. Prahy bude sloužit jako zázemí pro ekologickovýchovné programy a akce, které v ekocentru pořádají pro mateřské a základní školy i pro veřejnost.

„Snažíme se již od mala působit na děti a zábavnou formou je učit ekologickému chování a respektu k životnímu prostředí. Nová stavba Dřevák je skvělým příkladem. Nejen že bude využíván jako zázemí pro různé vzdělávací programy, ale svým samotným fungováním bude příkladem, jak se dá žít ekologicky a energeticky úsporně. A to je prostě dobře," řekl náměstek primátora Petr Hlubuček.

Podoba Dřeváku odpovídá jménu: fásada je obložena dřevem, úpravu odpadních vod zajišťuje kořenová čistička a dům je částečně zastřešen tzv. zelenou střechou z přírodních materiálů a suchomilných rostlin. Vyučovat se bude i venku v okolí domu – jako učební pomůcky budou sloužit například solární sušička, bylinková spirála, ovocné keře, broukoviště, včelí úly či velké krmítko na pozorování ptactva. Kromě programů pro objednané třídy jsou plánované přednášky a další osvětové akce pro veřejnost. Celkové náklady na vybudování Dřeváku činily 3,9 milionu Kč bez DPH.

Oslavy druhého výročí ekocentra Prales Lesy hl. m. Prahy spojily s oslavou Dne dětí a pro školní třídy zde byl připraven program zaměřený na život stromu. Ekocentrum Prales se pro veřejnost oficiálně otevřelo 31. května 2017. Během dvou let fungování uspořádalo 461 ekologickovýchovných aktivit a programů pro takřka 25 tisíc účastníků, především pro děti z okolních pražských škol. V jeho nabídce jsou programy zaměřené na zpracování dřeva i obilí, včelařství, zahradničení a poznávání přírody v průběhu celého roku či výtvarné dílničky. V průběhu roku organizuje nejrůznější akce pro veřejnost, například žně, dožínky nebo den řemesel. Součástí ekocentra je bezbariérová komunitní zahrada s foliovníky, naučná stezka Cesta dřeva, výběhy se zvířaty a piknikové místo s ohništěm.

Ekocentrum PRALES (Pražské lesní středisko), Mladoboleslavská 953, Praha 19, 50.1335150N, 14.5607497E, https://mapy.cz/s/1FsVy

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema