Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Ekocentrum Prales slaví druhé narozeniny, pozvalo děti a otevřelo nový objekt Dřevák

| autor: Praha.eu0

Ekocentrum Prales slaví druhé narozeniny, pozvalo děti a otevřelo nový objekt Dřevák

Dřevostavba Dřevák se nachází v horním areálu ekocentra na místě, kde dříve stával zchátralý domek zahradníka původní okrasné školky, která v areálu, v němž se nyní nachází ekocentrum, fungovala do roku 2015. Dřevák byl stavebně dokončen koncem roku 2018. Lesům hl. m. Prahy bude sloužit jako zázemí pro ekologickovýchovné programy a akce, které v ekocentru pořádají pro mateřské a základní školy i pro veřejnost.

„Snažíme se již od mala působit na děti a zábavnou formou je učit ekologickému chování a respektu k životnímu prostředí. Nová stavba Dřevák je skvělým příkladem. Nejen že bude využíván jako zázemí pro různé vzdělávací programy, ale svým samotným fungováním bude příkladem, jak se dá žít ekologicky a energeticky úsporně. A to je prostě dobře," řekl náměstek primátora Petr Hlubuček.

Podoba Dřeváku odpovídá jménu: fásada je obložena dřevem, úpravu odpadních vod zajišťuje kořenová čistička a dům je částečně zastřešen tzv. zelenou střechou z přírodních materiálů a suchomilných rostlin. Vyučovat se bude i venku v okolí domu – jako učební pomůcky budou sloužit například solární sušička, bylinková spirála, ovocné keře, broukoviště, včelí úly či velké krmítko na pozorování ptactva. Kromě programů pro objednané třídy jsou plánované přednášky a další osvětové akce pro veřejnost. Celkové náklady na vybudování Dřeváku činily 3,9 milionu Kč bez DPH.

Oslavy druhého výročí ekocentra Prales Lesy hl. m. Prahy spojily s oslavou Dne dětí a pro školní třídy zde byl připraven program zaměřený na život stromu. Ekocentrum Prales se pro veřejnost oficiálně otevřelo 31. května 2017. Během dvou let fungování uspořádalo 461 ekologickovýchovných aktivit a programů pro takřka 25 tisíc účastníků, především pro děti z okolních pražských škol. V jeho nabídce jsou programy zaměřené na zpracování dřeva i obilí, včelařství, zahradničení a poznávání přírody v průběhu celého roku či výtvarné dílničky. V průběhu roku organizuje nejrůznější akce pro veřejnost, například žně, dožínky nebo den řemesel. Součástí ekocentra je bezbariérová komunitní zahrada s foliovníky, naučná stezka Cesta dřeva, výběhy se zvířaty a piknikové místo s ohništěm.

Ekocentrum PRALES (Pražské lesní středisko), Mladoboleslavská 953, Praha 19, 50.1335150N, 14.5607497E, https://mapy.cz/s/1FsVy

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ