Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

e-SALON v Letňanech ukáže v listopadu automobilovou budoucnost

| zdroj: ABF, a.s.0

e-SALON v Letňanech ukáže v listopadu automobilovou budoucnost

Porsche ve Frankfurtu představilo svou novinku Taycan se zrychlením na stovku za 2,8 sekundy, Volkswagen svůj revoluční elektromobil ID.3, který se má stát třetím milníkem v historii automobilky po modelech Brouk a Golf.

Na e-SALONu se v listopadu už podruhé představí nejen auta do zásuvky, ale i elektrické motorky, kola, letadla, člun i dobíjecí infrastruktura. Generálním partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

Desítky tisíc lidí už si letos v Evropě pořídily novinkový model americké automobilky Tesla s označením 3. Stal se díky tomu nejprodávanějším elektromobilem na starém kontinentu. Nepochybně bude i jednou z obletovaných hvězd podzimního e-SALONu. Automobilka Renault přiveze novou generaci elektromobilu ZOE, která se na trh dostane až na přelomu roku. Korejská KIA se chystá pochlubit novinkovými elektromobily e-Niro a e-Soul. Audi ukáže nejen model e-tron, ale i plug-in hybrid Audi Q5 TFSI e.

Škoda chystá elektrickou ofenzivu

Domácí automobilka očekává, že podíl elektrifikovaných aut na celkovém prodeji bude do roku 2025 asi 25 procent. Heslo e-mobilita proto bude silně rezonovat i na stánku okřídleného šípu. Škodovka se pochlubí prvním sériově vyráběným elektromobilem Citigoe iV i hybridem Superb iV. Citigo s elektromotorem, které bude mít výhradně pět dveří, využívá lithium‑iontovou baterii o kapacitě 36,8 kilowathodiny. Umístěna je v podlaze a skládá se ze 168 článků. U rychlodobíječky s výkonem 40 kilowatů systému CCS se dá dobít za hodinu do 80 procent kapacity. Auto bude pohánět elektromotor o výkonu 61 kilowatů, se kterým dokáže zrychlit z nuly na stovku za dvanáct a půl sekundy. Škodovka už zveřejnila i cenu svého prvního elektromobilu. Začíná na bezmála 430 tisících.

Plug-in hybridní Superb dostal základní cenovku 876 900 korun. Využívá benzinový motor 1,4 TSI o výkonu 115 kilowatů společně s elektromotorem. Kombinace slibuje maximální systémový výkon 160 kilowatů. S přenosem maximálního točivého momentu 400 Nm pomáhá šestistupňová automatická převodovka DSG. Při plném dobití zvládne čistě na elektřinu ujet v přísnějším testovacím režimu WLTP 55 kilometrů. V obou případech se první auta objeví na silnicích těsně před koncem roku.

K e-SALONu patří testovací jízdy

S novinkami na elektrický pohon se budou moci návštěvníci seznámit i při testovacích jízdách. „Velkým tahákem prvního ročníku e-SALONu byly právě zkušební jízdy. Ty budou ještě rozšířeny. Své zázemí budou mít v hale 6, kde bude k dispozici i 10 nabíječek od společnosti Nimble Energy. Valeo v hale předvede také samoparkovací systémy aut. A v hale 2D a hale 1 si na své přijdou při testovacích jízdách fanoušci elektromotorek, elektrokol a dalších vozítek na alternativní pohon,“ připomíná ředitelka veletrhu Jana Nosálová.

Letadla i loď na baterky

Lákadlem pro návštěvníky bude i prezentace elektrifikovaných letadel a také prvního elektrického člunu v České republice s názvem KEEL CRAFT. Loď s exkluzivním designem měří 6,2 metru a pojme pět lidí.

Součástí výstavy ale budou i doplňky, služby, aplikace a legislativa spojené s alternativními pohony dopravních prostředků. „Připravena bude také konference zaměřena na inteligentní ekologickou dopravu ve městech, ale také například na čistou mobilitu v zemích V4,“ doplňuje Jana Nosálová.

Skupina ČEZ na veletrhu

Elektromobilita je pro energetiku logickým trhem, Skupina ČEZ se jí proto systematicky věnuje již 10 let. Provozuje největší síť veřejného dobíjení v ČR s více než 150 stanicemi. Rychlodobíjecí stanice vznikají i díky podpoře z evropského programu CEF (Connecting Europe Facility). Současně Skupina ČEZ nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro jednotlivce, firmy, municipality a kraje.

Výstava, kterou společně pořádají společnost ABF a televize Prima, se bude konat ve dnech 14. – 17. listopadu 2019 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Foto: zdroj ABF, a.s.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ