Dotace na ekologickou likvidaci autovraků

| zdroj: SFŽP0

Dotace na ekologickou likvidaci autovraků

Další možnost na podporu separace druhotných surovin z autovraků je připravena od 4. ledna příštího roku

Státní fond životního prostředí ČR podporuje ekologické zpracování autovraků jedenáctým rokem. Pro sběrny to znamená rozebrat vyřazená vozidla a vytřídit komodity jako pneumatiky, sklo, textilie a plasty k dalšímu zpracování. Příspěvky se vyplácí zpětně, požádat mohou zpracovatelé vždy od ledna do března za vozidla zlikvidovaná v předchozím kalendářním roce. Výzva č. 22/2017 probíhala dva roky, během nichž autovrakoviště vyčerpala dohromady 40 milionů korun.

Pro příští dva roky je aktuálně otevřena nová dotační výzva s číslem 13/2019. K dispozici je tentokrát více peněz, celkem 50 milionů korun. Z této alokace mohou zpracovatelé čerpat příspěvek až 750 korun na jedno vozidlo zpětně za rok 2020 a 2021.

Další příjem žádostí o příspěvky odstartuje 4. ledna 2021. Potrvá do 31. března 2021 a vztahuje se na vozidla ekologicky zlikvidovaná v roce 2020. Obdobně pak bude možné požádat o finanční podporu na autovraky zpracované v roce 2021, a to od 3. ledna 2022 do 31. března 2022.

Cílem programu je přispět ke zvýšení míry materiálového a energetického využití odpadů vzniklých při zpracování autovraků, udržitelný rozvoj společnosti a přiblížení se oběhovému hospodářství.

Podrobnosti a dokumenty k výzvě 13/2019

Foto: zdroj SFŽP