Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Domy, které v Kynšperku nad Ohří poškodila důlní voda, opraví na vlastní náklady stát

| zdroj: MPO ČR0

Domy, které v Kynšperku nad Ohří poškodila důlní voda, opraví na vlastní náklady stát
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Lidem, kteří v domech bydlí, to osobně řekl vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. A to na setkání v kynšperském kině, kterého se zúčastnilo několik desítek obyvatel.

Domy v Kynšperku nad Ohří poškodila vzlínající voda, která je důsledkem důlní činnosti. Sledem nešťastných událostí však problémy několik let nikdo neřešil. "Brečet nad tím, co bylo, nemá smysl, klíčové je lidem rychle pomoct. To teď děláme. Jsou připraveny personální i finanční zdroje, máme jasný časový plán a osobně dohlédnu na to, aby se vše vyřešilo," říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: "Nejdřív dojde k průzkumu, poté k sanacím a opravám. Během prací je stát připravený zajistit náhradní ubytování, aby lidé netrpěli. Pokud průzkum ukáže, že problémy odstranit nejde, stát je připraven domy vykoupit, a to za tržní cenu."

Vše bude zajišťovat státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ), jeho pracovník je a bude na místě každý den. Vicepremiér se bude o všem průběžně informovat a do Kynšperku nad Ohří pravidelně jezdit. Občanům města se na místě osobně omluvil, byť problémy vznikly už před jeho nástupem do funkce. Karel Havlíček chápe, že daná věc není pouze o ekonomické stránce, ale hodně o osobním vztahu lidí k domům a místu, kde žijí.

"Budu se snažit odstranit vaše problémy. Studie ČVUT ukázaly, že je to možné, ale metody musí být různé, protože jsou různé podmínky a stav jednotlivých objektů," říká ředitel PKÚ Walter Fiedler, který společnost vede od letošního ledna. Dodává: "S ČVUT je dohodnutá další spolupráce, průzkumné práce začnou v březnu a budou ukončeny do konce tohoto roku. Mezitím začnou samotné opravy či jiný způsob řešení v ucelených blocích domů. Budeme hledat co nejlepší technické řešení."

Na setkání s obyvateli z poškozených domů se podrobně probral postup prací a technologie, které se použijí. Prostor samozřejmě byl pro konkrétní dotazy občanů. Informace poskytovali a na dotazy odpovídali kromě výše uvedených pánů také starosta Kynšperka nad Ohří Tomáš Svoboda, Zuzana Rácová z Fakulty stavební ČVÚT či Marek Vnouček ze společnosti Bauchemie. Mimo jiné zazněla nutnost vstřícnosti a pochopení všech stran a fakt, že nejdůležitější je, že se na dané věci konečně pracuje. Nyní se tedy budou podrobně mapovat škody, které nastaly, a podle toho se nabídne konkrétní řešení. 

Foto: ilustrační/ Wikipedia

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert