Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Do úklidu na Den Země se i letos zapojili krajští úředníci

| zdroj: Moravskoslezský kraj0

aktuality.jpg
zdroj: Moravskoslezský kraj

Po loňském úklidu Nivy Morávky se zaměstnanci hejtmanství vydali dále po proudu řeky Ostravice. Tentokrát vysbírali odpad na čtyřkilometrovém úseku mezi Paskovem a Hrabovou. Opět se tak připojili k jarním úklidům přírody konaným u příležitosti Dne Země, který připadá na 22. dubna.

Celkově se jim podařilo naplnit dva objemné kontejnery a přírodě ulehčit o stovky kilogramů odpadů.

Do boje s odpadky se pustilo téměř třicet pět dobrovolníků, kterým není lhostejný stav životního prostředí. Čekalo je odklízení plechovek, skleněných a plastových lahví, igelitových tašek, obalů, vysloužilého elektra, pneumatik, rozpáraných kabelů a dalších odpadků odhozených v přírodě.

„Každoročně se pouštíme do boje s větrnými mlýny. Je k neuvěření, co všechno jsou schopní turisté v přírodě po sobě zanechat. Okolí řeky Ostravice v celé její délce je mezi výletníky oblíbené, hlavně v létě na březích vznikají ohniště, lidé se opalují, koupou, užívají si krásné přírodní prostředí. Mrzí mě, že některým z nich není stydno po sobě nechat nepořádek. Nanosí si k vodě hromady jídla a pití, ale je jim pak líno si obaly, plechovky a další odpadky odnést s sebou,“ uvedla radní Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Úklidové akce konané každoročně na jaře mají nejen ulevit přírodě. Jsou také vzkazem všem nezodpovědným výletníkům, aby si své chování v přírodě uvědomili a třeba jej i změnili.

„Ostravice se přímo dotýká Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Je domovem mnoha chráněných živočichů, například střevle potoční nebo ledňáčka. Je smutné, že jsou někteří lidé k těmto pokladům neteční a nechají za sebe odpadky vysbírat druhé. Věřím, že se nám podobnými akcemi podaří tento netečný přístup změnit. Nejde tedy jen o samotný úklid, chceme posílit vztah lidí k přírodě a jejich společenskou odpovědnost. Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu každoročně vynakládá nemalé finanční prostředky na ekologickou výchovu a osvětu a nehodláme v tom polevit, “ řekla krajská radní Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Úklid odpadků je jednou z mnoha aktivit krajského úřadu, které jeho zaměstnanci vykonávají nad rámec svých pracovních povinností. „Dobrovolný úklid přírody, stejně jako dárcovství krve, pomoc v době pandemie nebo obsluha telefonické linky, prostřednictvím které se snažíme pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. To jsou příležitosti, díky kterým se ukazuje ochota a soudržnost našich zaměstnanců. Jsem moc rád, že se naši kolegové k těmto aktivitám sami hlásí a své zaměstnání na krajském úřadě vnímají i jinak než jen jako povinnost. Tohoto jejich přístupu si velmi cením a vždy, když mám příležitost, jim děkuji,“ uzavřel ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj