Do 5. června mají obce možnost žádat až o 2 miliony na přípravu Akčních plánů pro udržitelnou energii a klima

| zdroj: MŽP ČR0

energie1.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Do pondělí 5. června 2023 mohou obce a města sdružená v Paktu starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima žádat o dotaci až 2 miliony korun. Výzva z Národního programu Životní prostředí pomáhá všem radnicím, které chtějí snížit lokální emise skleníkových plynů nebo připravují adaptační opatření.

Příspěvek mohou využít na tvorbu Akčního plánu pro udržitelnou energii a klima (SECAP), organizaci Místních dnů pro klima a energii nebo na pracovní místo spojené s přípravou a plněním plánu SECAP. Obce mají poslední šanci si v tomto roce o podporu požádat.

V dotační výzvě je alokováno celkem 15 milionu korun, do limitu zbývá ještě zhruba 4 miliony korun. Obce mají poslední šanci si v tomto roce o podporu požádat. Výzva je určena pro obce, dobrovolné svazky obcí (DSO) a místní akční skupiny (MAS), které jsou registrovány v oficiální databázi signatářů Paktu starostů a primátorů.

Finanční prostředky mohou radnice využít na zpracování Akčních plánů pro udržitelnou energii a klima (SECAP). Tyto plány mapují výchozí spotřebu energií a produkci skleníkových plynů a navrhují konkrétní kroky k jejich snížení, například pomocí zateplení budov, výměnou vytápění nebo výstavbou fotovoltaických zdrojů. Obce si díky plánu mohou připravit také adaptační projekty pro zmírnění negativních dopadů změny klimatu, jako je hospodaření s dešťovou vodou nebo rozšiřování zeleně. Žádat je možné i o finanční podporu nového pracovního místa a organizaci Místních dnů pro klima a energii.

Minimální výše podpory na jeden projekt je 250 tisíc korun, maximální 2 miliony korun. U podpory pracovního místa může činit maximálně 50 % z celkových způsobilých výdajů, u ostatních podporovaných aktivit maximálně 80 %.

Příjem žádostí Státním fondem životního prostředí ČR běží elektronicky a žadatelé je mohou předkládat do 5. června 2023 nebo do vyčerpání alokace.

Pakt starostů má přes 11 tisíc signatářů po celé Evropě a jejich počet stále roste. Obce, které jsou členy Paktu, se dobrovolně zavázaly ke snížení emisí CO2 nejméně o 40 % do roku 2030 a zároveň ke zvýšení odolnosti vůči dopadům změny klimatu.

Bližší informace o této iniciativě a možnosti zapojení naleznete na těchto stránkách:

Pakt starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima

Covenant of Mayors - Europe

Dokumenty k výzvě