Devátý Dům přírody v Česku je tentokrát na Vysočině

| zdroj: Kraj Vysočina0

Devátý Dům přírody v Česku je tentokrát na Vysočině
„Kraj Vysočina spolupracuje s neziskovou nevládní vzdělávací institucí Chaloupky o.p.s. již několik let a v oblasti environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty máme už na letošní podzim domluvenou společnou akci v nově otevřeném Domě přírody,“ sdělil krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský při Dni otevřených vrat, které se v Krátké konalo tento týden.

Dům přírody je program Agentury ochrany přírody a krajiny, díky kterému se postupně daří otvírat návštěvnická střediska v Chráněných krajinných oblastech (CHKO). Dům přírody v Krátké v CHKO Žďárské vrchy je prvním na Vysočině a jeho výstavbu financovala Evropská unie částkou přesahující 30 milionů korun. Součástí návštěvnického střediska je také stodola (rychta) u objektu č. p. 12, která dříve sloužila  jako infocentrum a dnes je zde tzv. Hodůňka, kde se můžete občerstvit a je vzdálená od statku jen několik minut chůze. Návštěvnické centrum bude otevřeno každý den po celé prázdniny  od 10.00 hod. do 17.00 hod.

„Letošní rok je ve znamení tuzemské dovolené a CHKO Ždárské vrchy je mezi turisty velmi oblíbená lokalita. Návštěvníci, kteří se to těchto míst letos chystají, by určitě neměli nově otevřený Dům přírody v Krátké minout. Poutavou a interaktivní formou ukazuje celé bohatství chráněné krajinné oblasti, která v letošním roce slaví už 50. výročí od vyhlášení,“ zve do Krátké náměstkyně hejtmana pro oblast cestovního ruchu Jana Fischerová.

Dům přírody se nachází ve vesnické památkové rezervaci Krátká v samém srdci Vysočiny. V malebném stavení u kapličky, které bývalo dříve venkovským statkem, je návštěvnické středisko s vnitřní a venkovní expozicí. Na návštěvníky čeká řada interaktivních prvků – magnetická skládačka či dotykový stůl, pro děti malá horolezecká stěna nebo velké ptačí hnízdo, do kterého je možné si vlézt. Venku jsou nainstalovány dřevěné plastiky zvířat Žďárských vrchů. Dozvíte se o historii krajiny od časů pralesních hvozdů přes osídlování až po současnost, uvidíte krásy a pozoruhodnosti zdejší přírody a dědictví našich předků. Pro školy a další zájemce jsou připraveny tematické programy v Domě přírody i okolí. V Domě přírody zhlédnete 3D film, dokumenty o přírodě, krajině a člověku a o svébytně provázaných příbězích ve čtyřech ročních obdobích.

dům přírody

Foto: zdroj Kraj Vysočina