Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Dětské pleny jsou vyrobeny z nejkvalitnějších plastů. Existuje firma, co z nich dokáže získat dále využitelný recyklát

| autor: Martina Jandusová0

Dětské pleny jsou vyrobeny z nejkvalitnějších plastů. Existuje firma, co z nich dokáže získat dále

Jednorázové pleny zabírají suverénně nejvíc místa v černých popelnicích rodin s malými dětmi. Během svého přebalovacího věku dítě spotřebuje až 5 000 kusů těchto plen, které zpravidla končí na skládkách. V Česku život jsou používány od devadesátých let, a od té doby také zatěžují životní prostředí. 

Problémem není jen obrovské množství plenek, ale také fakt, že se skládají z mnoha různých materiálů. V jednorázové dětské plence je ukryta propustná fólie, nasákavé vložky, nepropustné fólie k ochraně prádla, lepicí pásky nebo suchý zip a gumičky. Na výrobu jedné pleny je zapotřebí velké množství surovin, které lze po použití jen těžko zpracovat a tak tyto materiály končívají na již zmíněné skládce, kde se podle některých studií rozloží asi až za 500 let.

Fater, italská firma sídlící v Pescaře, se ovšem domnívá, že dokáže tento problém vyřešit a využít plast a další materiály z dětských plenek. V italském městě Treviso byl otevřen zkušební závod, který podporuje největší světový výrobce plen Procter & Gamble a italská zdravotnická skupina Angelini Group. Jejich technologie recykluje použité absorpční hygienické výrobky a vytváří nové výrobky a materiály.

Plenky jsou vyrobeny z nejkvalitnějších plastů a my jsme ukázali, že je možné je recyklovat tak, abychom z nich získaly vysoce kvalitní recyklát,“ říká Marcello Somma, ředitel výzkumu, vývoje a rozvoje společnosti Fater. Cílem společnosti P&G je recyklovat absorpční hygienické výrobky jako jsou pleny, inkontinenční vložky a hygienické výrobky pro ženy, přičemž má v plánu, že do roku 2030 bude tato recyklační praxe fungovat v 10 městech po celém světě.

Zbylou část článku najdete na Průmyslové ekologii zde

Zdroj: Martina Jandusová/ Průmyslová ekologie

Foto: ilustrační/ PixabayMáte dotazy či připomínky?

Pište nám,

vaše názory nás zajímají.

Tento portál tvoříme společně.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert