Jednorázové pleny zabírají suverénně nejvíc místa v černých popelnicích rodin s malými dětmi. Během svého přebalovacího věku dítě spotřebuje až 5 000 kusů těchto plen, které zpravidla končí na skládkách. V Česku život jsou používány od devadesátých let, a od té doby také zatěžují životní prostředí.
Problémem není jen obrovské množství plenek, ale také fakt, že se skládají z mnoha různých materiálů. V jednorázové dětské plence je ukryta propustná fólie, nasákavé vložky, nepropustné fólie k ochraně prádla, lepicí pásky nebo suchý zip a gumičky. Na výrobu jedné pleny je zapotřebí velké množství surovin, které lze po použití jen těžko zpracovat a tak tyto materiály končívají na již zmíněné skládce, kde se podle některých studií rozloží asi až za 500 let.
Fater, italská firma sídlící v Pescaře, se ovšem domnívá, že dokáže tento problém vyřešit a využít plast a další materiály z dětských plenek. V italském městě Treviso byl otevřen zkušební závod, který podporuje největší světový výrobce plen Procter & Gamble a italská zdravotnická skupina Angelini Group. Jejich technologie recykluje použité absorpční hygienické výrobky a vytváří nové výrobky a materiály.
„Plenky jsou vyrobeny z nejkvalitnějších plastů a my jsme ukázali, že je možné je recyklovat tak, abychom z nich získaly vysoce kvalitní recyklát,“ říká Marcello Somma, ředitel výzkumu, vývoje a rozvoje společnosti Fater. Cílem společnosti P&G je recyklovat absorpční hygienické výrobky jako jsou pleny, inkontinenční vložky a hygienické výrobky pro ženy, přičemž má v plánu, že do roku 2030 bude tato recyklační praxe fungovat v 10 městech po celém světě.
Zbylou část článku najdete na Průmyslové ekologii zde.
Zdroj: Martina Jandusová/ Průmyslová ekologie
Foto: ilustrační/ Pixabay
Máte dotazy či připomínky?
vaše názory nás zajímají.
Tento portál tvoříme společně.
Komentáře